Nová inzulínová pumpa chrání před hypoglykémií
02.09.2009 16:57 Původní zpráva
Inzulínová pumpa, která neustále měří hladinu cukru a v případě potřeby dávkování inzulínu dočasně zastaví, představuje další krok na cestě k umělé slinivce. Mezi prvními pracovišti na světě ji pacientům s diabetem začal nabízet i pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Přístroj najde uplatnění u pacientů trpících cukrovkou prvního typu, kteří potřebují dostávat pravidelné dávky inzulínu. Většina z nich si hladinu cukru měří glukometrem a inzulín si aplikuje pomocí injekcí nebo inzulínového pera. To však klade značné nároky na denní režim, s čímž mají mnozí pacienti potíže. Jejich povolání například vyžaduje časté cestování, dodržování pravidelného režimu je složité i u dětí.
Cukrovka prvního typu |
Tělo nedokáže vytvářet inzulín, glukóza se hromadí v krvi a nemůže být využita k výživě buněk. Nemoc se zpravidla projeví před čtyřicátým rokem života. V České republice jí trpí asi sto tisíc lidí a jejich počet neustále roste. Postiženým hrozí v dlouhodobém časovém horizontu řada komplikací, například slepota, selhání ledvin, kardiovaskulární onemocnění nebo amputace končetin. Nebezpečné je i kolísání hladiny cukru v krvi (hypo- a hyperglykémie) vedoucí až ke strátě vědomí a v extrémních případech k přímému ohrožení života. |
U některých pacientů se injekcemi nedaří držet hladinu cukru v bezpečných mezích. Tyto potíže řeší takzvané inzulínové (glykemické) pumpy, zajišťující nepřetržité dodávání inzulínu do těla. V České republice je využívá asi šest tisíc pacientů.
Pumpy však nepracují zcela automaticky, jsou závislé na pokynech zadávaných přímo pacientem. Ten si musí pravidelně měřit hladinu cukru a chod pumpy průběžně upravovat. „Při použití klasické glykemické pumpy se může stát, že pacient přestřelí a vzniknou lehčí hypoglykémie. Řada našich pacientů si proto raději udržuje vyšší hladiny krevního cukru," říká Terezie Pelikánová, vedoucí Centra diabetologie IKEM.
Hypoglykémie neboli nízká hladina krevního cukru může vést k bezvědomí či k epileptickému záchvatu a představuje vážné zdravotní riziko. Mnozí pacienti ji nedokážou včas rozpoznat, nastat může i během spánku. Preventivní udržování vyšší hladiny cukru však pacientům nesvědčí, organismus je tím dlouhodobě zatěžován. Právě proto představuje nová pumpa významný pokrok.
Dva přístroje v jednom
Inzulínová pumpa Paradigm Veo, vyvinutá společností Medtronic, je zatím jedinou pumpou na světě, která dokáže dodávání inzulínu automaticky zastavit. Malé čidlo pod kůží měří 288krát denně hladinu cukru a pomocí malé vysílačky připevněné náplastí předává informaci pumpě. Jakmile hladina poklesne pod předem stanovenou úroveň, přístroj vyšle varovný signál. Pokud na něj pacient nezareaguje, pumpa až na dvě hodiny přesuší dodávání inzulínu do těla, čímž se riziko hypoglykémie výrazně sníží.
Pumpu zatím dostal první český pacient, třiadvacetiletý Tomáš; další budou následovat. Zdravotní pojišťovny podle Terezie Pelikánové inzulínové pumpy plně hradí, takže lékaři se při jejich nasazování mohou řídit výlučně potřebami pacientů. Nový typ pomůže především těm, kteří mají potíže s rozpoznáním blížící se hypoglykémie.
Menší, lehčí, chytřejší
První inzulínové pumpy se objevily už před padesáti lety. Tehdy vypadaly jako neforemný batoh, byly těžké a rozměrné, což jejich praktické využití značně omezovalo. „Boom nastal před pětadvaceti lety a Československo stálo kupodivu už tehdy na špici zemí, v nichž se tyto technologie zkoušely," říká Terezie Pelikánová. Tehdejší přístroje vážily asi půl kila, dnešní typy jsou velké jako mobilní telefon a pacienti je snadno skryjí pod oblečením.
Foto: IKEM, Medtronic
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.