Olomoucký chirurg chce při šití ran využít nanotechnologie
05.11.2008 14:54
Mezi tři desítky nejlepších projektů na světě se v soutěži Future of Suture dostala práce olomouckého chirurga Čestmíra Neorala využívající nanotechnologie. Nanočástice stříbra nanesené na šicí vlákna používaná během chirurgických operací mají antibakteriální účinek a podporují lepší hojení ran.
Soutěž Future of Suture (Budoucnost šití) vyhlašuje koncern B. Braun, výrobce zdravotnického materiálu. Cílem soutěže je nalézt a podpořit inovační návrhy a nápady týkající se chirurgického uzavírání ran.
"Hojení ran po zašití mohou komplikovat nejrůznější infekce. V praxi se nejčastěji využívají šicí materiály s obsahem antibiotik, proti nimž ale může vznikat rezistence," uvedl Čestmír Neoral, který působí jako přednosta chirurgické kliniky olomoucké fakultní nemocnice.
Využití stříbra při hojení ran se proto podle něj přímo nabízí. "Antibakteriální účinky drahých kovů, jako je stříbro nebo zlato, jsou známé od starověku. V kombinaci s nanotechnologiemi je možné tyto účinky využívat ve větší míře i v medicíně. Stříbro působí asi na 650 patogenů, není toxické a lidské tělo je dokáže samo odbourat. Nedochází tedy k jeho hromadění v organismu," vysvětlil Neoral. Zároveň však zdůraznil, že k využití této technologie v humánní medicíně je ještě velmi daleko.
Neoral za svou myšlenku získal prvenství v národním kole soutěže Future of Suture na veletrhu zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví Medical Fair v Brně, čímž automaticky postoupil do kola mezinárodního. Na přípravě projektu spolupracoval s olomouckou firmou Altermed, která už má patentovány přípravky využívající účinky stříbra například k léčbě chronických ran či paradentózy.
Ilustrační foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.