Phoenix neobjevil půdní vlhkost, vědci jsou zmateni
05.09.2008 17:37 Původní zpráva
Sucho, naprosté sucho. Sonda Phoenix neobjevila v marsovské půdě ani stopu po vlhkosti a vědcům tím docela zamotala hlavy. Nástroj měřící elektrickou vodivost a tím nepřímo i obsah vody v půdě ukazuje nulové hodnoty, ale vše ostatní nasvědčuje tomu, že by tam kapalná voda být měla.
Phoenix zabodl do povrchu rudé planety několik krátkých hrotů (na obrázku) a změřil vodivost substrátu. Zařízení je tak citlivé, že by odhalilo i vrstvičku vody silnou pouze několik molekul. Podobný test Phoenix provedl už počtvrté a výsledek byl vždy negativní.
Je to záhada. Ten samý přístroj totiž zjistil vlhkost v atmosféře - se střídáním dne a noci vlhkost kolísá od téměř nulové po téměř stoprocentní. Na Zemi přitom vodní pára ze vzduchu vždy proniká do půdy. I v polárních oblastech s trvale zmrzlou půdou se na částečkách hornin vytváří tenký film kapalné vody, která nezamrzá ani při teplotách hluboko pod bodem mrazu. I velmi tenká vrstvička vody přitom umožňuje existenci bakteriálního života. Také proto by ji vědci na Marsu rádi našli.
Led prokázán, kapalná voda nikoli
Asi pět centimetrů pod povrchem přitom Phoenix už dříve objevil vrstvu vodního ledu. "Phoenix má jiné nástroje, kterými může zjistit, zda led v minulosti někdy roztál. Umí například určit minerální složení půdy a pozorovat půdní částice pod mikroskopem. Sonda pro měření vodivosti je ale náš hlavní nástroj pro odhalení půdní vlhkosti," říká Leslie Tamppariová, členka týmu, který data z Phoenixu zpracovává.
ČTĚTE TAKÉ: Na Marsu je voda, předpoklad života
Zatím se tedy zdá, že navzdory všem předpokladům kapalná voda ani v podobě mikrofilmu na Marsu není. Tedy alespoň v místě, kde Phoenix přistál.
Vědci se ale nevzdávají. Mají v plánu vyzkoušet měření ještě jednou. Zatím se hroty sondy zabodly vždy do neporušené půdy. Nyní Phoenix nejprve odstraní svrchní vrstvu, aby se hroty dostaly blíže k ledu ukrytému pod povrchem.
Foto: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Texas A&M University
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.