Poručíme větru, dešti? Pomůže laserové dělo
03.05.2010 18:13 Původní zpráva
„Poručíme větru, dešti, kdy má pršet, kdy má vát," zpívali svého času mládežníci odhodlaní vybudovat „nový, lepší svět". A vážně míněné pokusy ovlivňovat počasí pokračují i dnes. Zatímco s větrem toho moc nezmůžeme, déšť se alespoň trochu zkrotit nechá. Pomoci by k tomu mohla i nová metoda využívající laserový paprsek.
Déšť se zatím vyvolává především rozprašováním malých částeček jodidu stříbrného, které fungují jako kondenzační jádra pro tvorbu dešťových kapek. Praktikovali to například Číňané před zahájením loňské olympiády. Chtěli, aby se mraky vypršely ještě před Pekingem.
Tato metoda však není příliš spolehlivá a navíc není jisté, jaký vliv má jodid stříbrný na životní prostředí. Tým vědců ze Švýcarska, Francie a Německa proto experimentuje s využitím laseru. O výsledku informuje v časopise Nature Photonics.
První pokusy vědci provedli v laboratorních podmínkách. Vzduch v experimentální komoře nasytili vodní parou a potom do něj vysílali krátké pulsy (v řádu 10-14 sekundy) infračerveného laseru o vysoké energii.
Laser ve vzduchu ionizoval molekuly plynného dusíku a kyslíku, takže vznikl jakýsi plazmový „tunel". Ionizované molekuly následně zafungovaly jako kondenzační jádra. Okamžitě se objevily kapičky o průměru asi 50 tisícin milimetru, které dále rostly a spojovaly se do větších kapek.
Nebe nad Berlínem
Stejný tým už v roce 2008 laserem vyvolal výboj v bouřkovém mraku. Tentokrát vědci laser vyzkoušeli při různých vlhkostech vzduchu v mracích nad Berlínem. Druhým, mnohem slabším laserem svítili do mraku a podle množství odraženého světla odhadovali počet vzniklých kapek. Zjistili, že při dostatečné vzdušné vlhkosti jich působením laseru vznikalo až dvacetkrát více než bez něj.
Zatím však dovedou vytvořit dešťové kapky pouze v přímé dráze laseru, zbytek mraku ovlivněn není. Pracují proto na způsobu, jak snadno a rychle prosvítit tak velkou část oblačnosti, aby vzniklý déšť mohl skutečně významně ovlivnit množství srážek, které dopadnou na zem.
Ilustrační foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.