Prach z aljašské sopky může zbarvit naše západy slunce
06.04.2009 11:38
Prach z erupcí sopky Mt. Redoubt na Aljašce může podle astronoma Petra Horálka ovlivňovat barvu soumraků v Evropě už o velikonočním víkendu. Sopka vybuchla třikrát - dvakrát koncem března a naposledy v sobotu 4. dubna. Prach z poslední erupce dorazí nad Evropu zhruba za týden.
"Sledujte a fotografujte soumraky," vyzývá astronom. Zdařilé fotografie je možné zasílat na webovou adresu info@astro.cz.
Vulkanický západ slunce zbarvený do sytě oranžové barvy způsobený zřejmě prvním březnovým výbuchem sopky Mt. Redoubt už pozorovali astronomové na východním Slovensku.
Sopka Mt. Redoubt je vysoká 3108 metrů. Leží na jihu Aljašky asi 170 km jihozápadně od města Anchorage. Během minulého století explodovala v letech 1902, 1922, 1966 a 1989. Při výbuchu v roce 1989 se její prach dostal do výšky asi 14 kilometrů nad zemský povrch a dočasně ochromil leteckou dopravu v těchto oblastech.
Když loni v srpnu vybuchla sopka Kasatochi na Aleutských ostrovech u Aljašky, do stratosféry vyvrhla velké množství aerosolu. Během následujících dní se barvila evropská obloha při západu Slunce do sytých rudých odstínů.
K pozorování stačí vyhledat místo s odkrytým západním obzorem a čekat, zda po západu slunce nebude nad obzorem výrazná oranžová či narudlá barva.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.