Protestující vědci na happeningu vážili českou vědu
20.10.2009 17:48
Divadelnímu happeningu "vážení vědy" přihlíželo v úterý u Národního divadla na 150 Pražanů. Poukázat měl na údajnou absurditu hodnocení vědecké práce podle metodiky, kterou navrhla vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace.
Pořádalo ho fórum Věda žije!, které vzniklo na protest proti krácení státního příspěvku Akademii věd. Kritici míní, že na krácení peněz pro akademii vydělají soukromé firmy.
Aktéři odhalili plátnem zakryté obří dřevěné váhy. Na jednu misku kladli makety šunky, bot, jogurtu a jiných výrobků a na druhou například srovnávací Dějiny Evropy či odhalenou strukturu DNA. Předváděli tak absurditu srovnávání nesrovnatelného. Právě tím se podle nich vyznačuje metodika hodnocení výsledků výzkumu připravená radou, podle níž vláda rozděluje desetimiliardové dotace vědeckým institucím. Scénku hudebním a pěveckým vystoupením uvedli a zakončili Jan Vodňanský a Petr Skoumal.
Problémům financování vědy se 8. října věnovalo i jednání u kulatého stolu, které však nebylo úspěšné. Debaty se proti očekávání nezúčastnil premiér Jan Fischer, přestože nad jednáním převzal záštitu. Rozhodl se tak právě kvůli demonstracím proti vládní politice ve vědě a výzkumu.
"S vládou i se mnou osobně je možné věcně jednat za jednacím stolem a hledat řešení, nebo lze demonstrovat a křičet, že vláda 'vraždí českou vědu'. Každopádně není možné činit oboje současně," napsal tehdy Fischer v dopise předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi.
ČTĚTE TAKÉ: Premiér nepřišel na kulatý stůl o vědě, vadí mu protesty
Vědci napsali Fischerovi, že mají právo demonstrovat
Účastníci úterního happeningu na závěr přečetli Petici za odpovědnou reformu vědeckého výzkumu a vysokoškolského vzdělávání.
ČTĚTE TAKÉ: Petice žádá změny v reformách vědy a vysokého školství
Fórum Věda žije! se obává, že z veřejných peněz nebude placena věda, ale firemní výzkum, potažmo soukromé firmy samy. Právě z tohoto "komplotu" protestující vědci obviňují nynější vládní radu.
ČTĚTE TAKÉ: Jaký výzkum má stát platit? Vědci a průmysl se neshodnou
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.