První vzorky z Marsu: je tam sůl, nebo led?
07.06.2008 09:02 Aktualizováno 08.06. 13:55
Sonda Phoenix, která 25. května úspěšně přistála na Marsu, odebrala robotickou paží první vzorek marsovské půdy.
Obsahuje kousek půdy pokrytý bílou krustou, která je předmětem diskuse vědeckého týmu mise. Někteří vědci se domnívají, že by se mohlo jednat o led, zatímco jiní se kloní k tomu, že to nejspíš bude sůl z odpařené vody.
Robotická ruka přenesla vzácný vzorek k malé peci zvané TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer), ve které ho mají přístroje sondy zkoumat. Při pokusu o analýzu hned prvního vzorku se však narazilo na problém. Odebrané částice prachu jsou zřejmě příliš velké a nevejdou se do přístroje na jejich výzkum. Infračervená čidla totiž zatím nepotvrdila, zda vzorek skutečně do přístroje dorazil.
Fotky ukazují, že vzorek leží na vstupním filtru, jenž chrání přístup ke kamínkům TEGA. Podle odborníků z NASA propustí filtr pouze částice o průměru menším než jeden milimetr. Existuje podezření, že se částečky odebrané půdy spolu slepily do hrudek a filtr tak brání jejich průchodu.
Konstruktéři a vědci z týmu, jenž práci sondy Phoenix řídí, již podle NASA pracují na Arizonské univerzitě v Tucsonu na nalezení řešení problému.
Sonda je uzpůsobena k odebírání vzorků půdy až z hloubky půl metru. Vedle ledu má na Marsu pátrat po stopách vody v tekutém skupenství, která by naznačovala možnost výskytu života. Její mise má trvat nejméně tři měsíce.
Sonda již poslala na Zem snímky marsovského prachu a písku v největším rozlišení, jaké bylo kdy pořízeno. Snímky byly podle NASA pořízeny optickým mikroskopem a jsou na nich částice - některé tak malé, jako desetina průměru lidského vlasu - nabrané na sklíčko, když Phoenix dosedl na povrch Marsu.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.