Čistá energie
Solární letadlo zvládlo noční let, baterie vydržely
08.07.2010 08:24
Zatěžkávací zkouška letadla na sluneční pohon, se kterým by chtěl v budoucnosti švýcarský dobrodruh a letecký průkopník Bertrand Piccard obletět svět, byla úspěšná. Letounu vydržely baterie po celou dobu nočního letu a dnes ráno je začal znovu nabíjet.
"Když vyšlo slunce, byl to okamžik, který ukázal, že mise byla úspěšná. Dokázali jsme to," řekl viditelně nadšený Piccard novinářům dnes v šest hodin ráno. "Poprvé v historii letělo letadlo na solární pohon den a noc bez jakéhokoli paliva," dodal. Letadlo nakonec přistálo po 26 hodinách letu.
Skutečnost, že solární články začaly znovu nabíjet baterie je podle Piccarda důkaz, že stroj je schopen nepřetržitého letu. Švýcarský dobrodruh zdůraznil, že úspěšný 24hodinový let experimentálního letadla může lidem ukázat možnosti obnovitelných zdrojů energie. "Už před začátkem celého projektu jsme říkali, že obnovitelná energie umožní lidem dělat neuvěřitelné věci," prohlásil.
ČTETE TAKÉ: Letoun na solární pohon poletí celou noc
Letadlo Solar Impulse má stejné rozpětí jako velký Airbus 340, jehož dopravní kapacita se pohybuje okolo 400 cestujících. Piccardův stroj nese zatím pouze pilota, váží ale díky konstrukci z uhlíkových vláken potažených laminátem jen kolem 1,6 tuny, tedy zhruba jako středně velký automobil. Na křídlech má 12 tisíc fotovoltaických článků.
V roce 2013 by s upravenou verzí letadla Piccard rád v pěti etapách zvládl cestu kolem světa.
Dvaapadesátiletý Piccard, syn známého podmořského badatele Jacquesa Piccarda, obletěl v roce 1999 s britským spolupilotem Brianem Jonesem jako první na světě nonstop kolem celé zeměkoule ve speciálním balonu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.