Sonda Phoenix na Marsu vzdoruje blížící se zimě
29.10.2008 17:21 Původní zpráva
"Panečku, tolik smutku kvůli jednomu vypnutému topení! Díky a doufám, že vydržím ještě pár týdnů, takže vám o sobě budu dávat i nadále vědět." Takto vyjádřila sonda Phoenix na svém mikroblogu poděkování svým fanouškům za podporu v těžkých časech, které pro ni nastávají.
Sonda má svůj blog v systému Twitter. Ten umožňuje publikovat informace v maximálním rozsahu 140 zanků. Samozřejmě nepíše sama, zastupuje ji člen vědeckého týmu, který se o ni ze Země stará.
Phoenix na Marsu přistál 25. května a původně měl fungovat pouze 90 dní, takže už podobně jako roboti Spirit a Opportunity přesluhuje. Není vybaven k přežití marsovské zimy. Jak se zkracují dny, solární panely generují stále méně energie a sonda zároveň potřebuje stále intenzivnější zahřívání, čímž její energetická spotřeba roste.
Postupné vypínání systémů
Inženýři NASA proto sáhli k úsporným opatřením, jejichž cílem je udržet sondu co nejdéle při životě, i když s omezenými funkcemi. "Tím, že přestaneme některé části sondy ohřívat a vypneme vybrané nástroje, můžeme sondě prodloužit život o několik týdnů," říká Barry Goldstein, který se na misi Phoenixu podílí.
NASA už vypnula ohřívání robotické paže a analyzátoru prachových částic. Postupně budou přicházet na řadu další systémy. Ušetřená energie poslouží k ovládání hlavní kamery a meteorologických přístrojů. Potom přijde řada i na ně a na jedno ze dvou topení, která ohřívají "mozek" sondy a baterie. Od té doby bude zmrzačený Phoenix fungovat jen s nejzákladnějšími funkcemi.
Vědci počítají s tím, že 28. listopadu se Slunce dostane mezi Zemi a Mars a znemožní až do 13. prosince ovládání Phoenixu. Sonda však bude nadále posílat data na satelity obíhající kolem Marsu, které je později předají na Zemi. Pokud se tedy do té doby Phoenix neodmlčí úplně...
Foto: NASA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.