VIDEO: Vědecké parodie, absurdity a jiné podivnosti
31.12.2009 14:00 Původní zpráva
Chcete slyšet zpívat nositele Nobelovy ceny? Nebo se škodolibě pobavit na účet fotografa, kterého si vzácný papoušek spletl se samičkou? Vydat se na cestu strojem času, vyzkoušet fiktivní notebook Apple a poslechnout si rap o elementárních částicích? Pak jste tu správně.
Symfonie vědy
Popularizátor astronomie Carl Sagan nebo nositel Nobelovy ceny za Fyziku Richard Feynman se proslavili něčím jiným než zpěvem. Přesto nyní vystupují v hudebních videoklipech a zpívají o vesmíru, přírodě a radosti z vědeckého poznávání světa.
Mladý hudebník a producent John Boswell sestříhal televizní vystoupení nejznámějších popularizátorů vědy a modulaci jejich hlasu v počítači upravil, takže původně mluvená řeč se stala součástí hudební skladby. Kvůli počítačové modulaci znějí aktéři videoklipů poněkud plechově.
Nabízíme nejlepší z trojice videoklipů. Překlad textu a další dva klipy naleznete v odkazu pod videem.
VÍCE O VIDEU: V symfonii vědy zpívají Carl Sagan i Stephen Hawking
Znásilněn papouškem
Výprava za ohroženým papouškem kakapem sovím na Nový Zéland přinesla jednomu z účastníků expedice kuriózní zážitek. Papoušek si ho spletl se samičkou vlastního druhu a zachoval se tak, jak mu jeho pohlavní pud nařizoval...
VÍCE O VIDEU: Vzácný papoušek se pokusil znásilnit fotografa
Cesta strojem času
Děje probíhající v řádu stovek milionů let se vzpírají lidské představivosti. Pochopení pohybu litosférických desek a proměn kontinentů pomůže, přehrajeme-li si celý proces zrychleně. V tomto případě 256 230 000 000 000krát.
Video zachycuje pohyb kontinentů v rozsahu více než půl miliardy let. Začíná v devonu před 400 miliony let a pokračuje přes současnost až do 250 milionů let vzdálené budoucnosti.
VÍCE O VIDEU: Cesta strojem času: 650 milionů let za osmdesát sekund
Notebook bez klávesnice
Parodický server The Onion připravil fiktivní televizní reportáž z výstavy Macworld Expo, na níž společnost Apple údajně přestavila notebook bez klávesnice. Místo ní má zvětšenou verzi ovládacího kolečka známého z iPodů.
Chcete napsat e-mail nebo článek? Podle Briana Gilmana, kterého The Onion identifikuje jako inovátora produktů Apple, není nic jednoduššího. Stačí si otevřít virtuální klávesnici, pomocí kolečka přemístit kurzor na požadovanou klávesu a z nabídky vybrat ten znak, který chcete napsat.
"Od všeho, co potřebujete, vás dělí jen několik set kliknutí," říká Gilman. Alexi Zalbanovi, jednomu z nadšených návštěvníků výstavy, se během pouhých 45 minut podařilo napsat mail kamarádovi."Vůbec jsem si neuvědomil, jak moc nenávidím klávesnici, dokud jsem nespatřil tuhle věcičku," rozplývá se v reportáži. Na displeji notebooku je přitom vidět jeho e-mail plný překlepů.
VÍCE O VIDEU: Apple představil notebook bez klávesnice. Anebo ne?
LHC Rap
Už z roku 2008 pochází videoklip natočený v urychlovači částic LHC. Urychlovač konečně po ročním odkladu zahájil provoz, není tedy od věci si video připomenout. Umíte-li anglicky, z písně se během pěti minut dozvíte o LHC vše podstatné, aniž budete mít pocit, že vám někdo něco vysvětluje.
Skladba vysvětluje, jak urychlovač funguje, jaké detektory používá a po jakých tajemstvích vesmíru pátrá. „LHCb zjišťuje, kam se ztratila antihmota, ALICE sleduje srážky iontů olova, CMS a ATLAS se rozhlížejí po jakýchkoli nových částicích, které mohou nalézt," probírají se jednotlivé detektory v refrénu, který končí lakonickým konstatováním: „LHC urychluje protony a ionty olova - a jeho objevy vás ohromí."
Reklama trochu jinak
A na závěr přidáváme reklamu na laboratorní zařízení, které vědcům pomáhá kopírovat molekuly DNA pomocí takzvané metody PCR (polymerázové řetězové reakce). Firma Biorad se inspirovala charitativní písní We Are the World z roku 1985, v níž na podporu chudé Africe zpívali mimo jiné Michael Jackson, Lionel Richie, Stevie Wonder, Paul Simon, Tina Turner, Diana Ross, Bruce Springsteen, Bob Dylan nebo Ray Charles.
Parodie opěvuje metodu kopírování DNA, u mikrofonu se střídají profesionální zpěváci s reálnými vědci. Za nimi visí transparent „Vědci za lepší PCR."
Překlad textu:
Bývaly doby, kdy jste pro zmnožení DNA museli pěstovat tuny a tuny malých buněk. Potom se objevil jeden chlapík, doktor Kary Mullis, a prohlásil, že DNA můžete množit stejně tak dobře in vitro. Prostě smíchejte templát s pufrem a několika primery, přidejte také nukleotidy a polymerázu. Denaturace, temperování, prodlužování řetězce - ano, je úžasné, co dokáže střídavé zahřívání a ochlazování.
refrén: PCR, když potřebuješ určit mutace, PCR, když potřebuješ rekombinovat, PCR, když potřebuješ určit otcovství, PCR, když potřebuješ vyřešit zločin.
Biorad letos přišel s další reklamou. Tentokrát paroduje diskotékový hit YMCA od skupiny Village People ze 70. let. Jmenuje se GTCA podle čtyř bází, které kódují dědičnou informaci v DNA.
V refrénu se zpívá: „Je to jen malý kousek GTCA, mohu sestavit DNA, může ze mě být velká hvězda, jsi mým klíčem k PCR." (Poslední větou zpěvák vzdává hold enzymu, který syntézu DNA řídí.)
Foto: Biorad
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.