Zachrání nevyzkoušená vakcína proti ebole vědkyni život?
27.03.2009 16:44
Německá vědkyně se nechtěně stala prvním člověkem, který na sobě odzkoušel pokusnou vakcínu proti smrtícímu viru ebola. Sice není jisté, zda se skutečně nakazila, ale její kolegové nechtěli nechat nic náhodě.
Při práci v laboratoři hamburského ústavu pro výzkum tropických nemocí se Němka 12. března píchla do prstu injekční jehlou, kterou předtím virem ebola infikovala laboratorní myši. Virus se sice nemusel dostat do těla, ale z preventivních důvodů bylo třeba jednat rychle. Nejagresivnější kmeny tohoto viru zabíjejí až 90 % nakažených, a to během několika dnů.
Vědci se rozhodli vyzkoušet experimentální vakcínu vyvinutou virology v kanadském Winnipegu. Jejím základem je virus napadající za obvyklých okolností skot, koně a prasata, do nějž vědci vnesli jeden glykoprotein z eboly. Už v roce 2003 se vakcína osvědčila v pokusech na opicích, ale na lidech dosud žádné testy neproběhly. Nebylo proto jisté, zda vakcína nemá nějaké vedlejší účinky a zda stimuluje i imunitní systém člověka.
Ženě, jejíž totožnost nebyla zveřejněna, se zatím vede dobře a žádné příznaky nemoci se u ní neprojevily. Pokud se žádné příznaky neprojeví do 2. dubna, může být podle lékařů považována za zdravou.
Smrtící virus
Ebola patří k nejnebezpečnějším virovým chorobám na světě. Přenáší se tělesnými tekutinami včetně slin. Na rozdíl od řady jiných virů však virus eboly dokáže bez problémů přežít i mimo tělo svého hostitele, a je tedy přenosný i po dlouhé době. Způsobuje silné krvácení a rychlou smrt u 60 až 90 procent nakažených - podle toho, o jaký kmen se jedná.
Na ebolu dosud neexistuje lék. Najít účinnou protilátku si proto dala za úkol řada laboratoří na celém světě, které spolu v řadě ohledů spolupracují.
Podle Světové zdravotnické organizace si ebola od roku 1976, kdy byla poprvé v Africe zaznamenána, vyžádala přes tisíc lidských životů, což je mnohem méně než řada jiných patogenů. U eboly je děsivá především „efektivita", s jakou své oběti zabíjí. Jedna z posledních epidemií vypukla v roce 2007 v Ugandě, kde zemřely nejméně dvě desítky nakažených, a koncem loňského roku v Kongu, kde zemřelo asi deset lidí.
Foto: CDC/Scott Smith, Cynthia Goldsmith
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.