Zlobíte se zbytečně, vzkazuje Fisher Akademii věd
23.07.2009 12:36
Tvrzení účastníků úterního happeningu vědců, že zkrácení rozpočtu Akademie věd je "vražda české vědy", považuje premiér Jan Fischer za nevědecké a zavádějící. Napsal to v článku v dnešním Právu.
„Je statistickým faktem, že rozsah výzkumu a jeho výsledky v institucích mimo ústavy akademie rostou rychleji," uvedl. Upozornil také, že pravidla, na jejichž základě se státní podpora rozděluje, nelze v čase zbývajícím do říjnových parlamentních voleb změnit.
ČTĚTE TAKÉ: V centru Prahy zavraždili českou vědu
"S vládou i se mnou osobně je možné věcně jednat za jednacím stolem a hledat řešení, nebo lze demonstrovat a křičet, že vláda 'vraždí českou vědu'. Každopádně není možné činit oboje současně," píše Jan Fischer.
Předseda Akademie věd Jiří Drahoš v diskusním pořadu ČT24 Události, komentáře večer po protestní akci zdůraznil, že šlo o happening a slova o „vraždě" české vědy proto nelze brát doslovně. Pracovníci Ústavu dějin umění AV, kteří happening zorganizovali, chtěli upozornit na škrty v rozpočtu Akademie věd a na ohrožení základního výzkumu.
Premiér napsal, že v letech 2005 až 2009 získala AV z rozpočtu přes 18 miliard korun, přičemž vysoké školy ve stejné době dostaly jen necelých 13 miliard. „A výsledky? Například článků v prestižních světových časopisech publikovali vědci z akademie věd pouze 37 % z celkového počtu článků tuzemských autorů. A u ostatních druhů výsledků vědeckého zkoumání je podíl Akademie věd dokonce menší než třetinový," poznamenal.
Akademie věd kritiku své výkonnosti odmítá. „Při patnáctiprocentním podílu na množství výzkumníků v České republice a celkové konzumaci necelé třetiny výdajů ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj je Akademie věd dlouhodobě zdaleka nejefektivnější institucí ve výzkumu a vývoji v České republice: produkuje 35-40 % impaktovaných vědeckých publikací s podílem na citovanosti 40-45 % a třetinu patentů ČR," říká se v prohlášení Akademie věd z počátku července.
ČTĚTE TAKÉ: Válka o peníze na českou vědu se přiostřuje
Nemohu vám pomoci
Senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice přijal v úterý usnesení, v němž vyzývá vládu, aby navržený způsob financování vědy a výzkumu na léta 2010 a 2012 přehodnotila. Požaduje, aby vláda v rozpočtu na rok 2010 vyčlenila rozpočtovou rezervu, která by zachovala dosavadní výši financování Akademie věd.
Fischer napsal, že akademikům vyhovět nemůže, „mimo jiné i proto, že za vymezený čas, který zbývá do voleb, už není možné změnit platná pravidla, na jejichž základě se státní podpora rozděluje".
„Podoba, jakou reforma financování vědy a výzkumu v současnosti nabyla - a to včetně následného rozhodnutí posílit aplikovaný výzkum na úkor výzkumu základního -, tedy není důsledkem rozhodování mé vlády, ale odrazem priorit a návrhů vlády předchozí. A z logiky věci pak plyne i to dnes možná nejpodstatnější: jakákoli zásadní změna tohoto systému může vzejít jedině od vlády budoucí, tedy vlády s dlouhodobým mandátem a standardní parlamentní podporou, nikoliv od přechodné vlády úřednické," napsal ministerský předseda.
ČTĚTE TAKÉ: Průmysl i politici komentují krácení rozpočtu Akademie věd
Způsob financování vědy a výzkumu ze státního rozpočtu podle nového hodnocení vědeckých výsledků má platit už od příštího roku. Proklamovaným cílem nového systému je zvýšit tok peněz na aplikovaný výzkum s přímým dopadem do výroby na úkor základního výzkumu. Více peněz proto dostane výzkum financovaný ministerstvem průmyslu a obchodu, Grantová agentura ČR a nově zřizovaná Technologická agentura.
ČTĚTE TAKÉ: Nositel Nobelovy ceny v Praze obhajoval základní výzkum
Foto: Tomáš Nosil, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.