Bratislava 1968: první pokus o transplantaci srdce
07.07.2008 11:53
Historie transplantací srdce v bývalém Československu se začala psát před čtyřiceti lety, 9. července 1968. Tento první pokus o náhradu nemocného srdce za zdravé však lékařům v Bratislavě nevyšel, a tak éru transplantací zahájil až v roce 1984 pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Letos v květnu tady provedli již tisící transplantaci srdce v Česku.
Na Slovensku zaznamenali stou transplantaci srdce od roku 1998 v dubnu letošního roku.
První transplantaci srdce na světě uskutečnil v jihoafrickém Kapském Městě profesor Christian Barnard 3. prosince 1967, čímž zahájil celosvětové dostihy v pokusech o náhradu tohoto životně důležitého orgánu.
Jen osm měsíců po Barnardovi se o totéž v Bratislavě pokusil tým vedený akademikem profesorem Karolem Šiškou. Padesátiletá pacientka Šarlota Horváthová přišla do nemocnice v kritickém stavu. Měla těžce postižené ledviny, plíce i játra. Srdce asi čtyřicetiletého muže, které jí voperovali, sice začalo pracovat, ale vydrželo jen asi pět hodin (Barnardův pacient Louis Washkansky přežil 18 dnů). Úmrtnost v počátcích transplantací byla totiž vysoká a jen asi sedm procent pacientů přežilo déle než rok. Průlom přinesl až v 80. letech lék Cyklosporin usnadňující nemocným přijetí cizího orgánu.
I přes neúspěch se pionýrská bratislavská transplantace považovala za přelom tuzemské lékařské vědy. Zůstala také jediným pokusem až do 31. ledna 1984, kdy pražský IKEM provedl nejen první úspěšnou československou, respektive českou náhradu srdce, ale i první takový úspěšný zákrok ve východní Evropě. Pacient, tehdy čtyřiačtyřicetiletý technik Josef Divina žil v kondici, kterou odhadoval tak na 60 procent té původní, 13 a půl roku. Zemřel 7. června 1997 na selhání ledvin, vyvolané dlouhodobou farmakologickou zátěží organismu.
Od první úspěšné transplantace srdce na Slovensku uplynulo letos deset let. Provedli ji v noci z 20. na 21. března 1998 lékaři bratislavského Národního ústavu srdečních a cévních chorob. Vloni na Slovensku uskutečnili 22 výkonů, čímž se přiblížili k evropskému průměru. Letos v dubnu se lékařům podařila už celkově stá transplantace srdce.
V Česku se srdce transplantují ve dvou centrech - v Praze a v Brně. IKEM si již od začátku udržuje postavení největšího pracoviště zaměřeného na srdeční operace. Vloni tu provedli na 1150 těchto výkonů, z toho 44 transplantací srdce. Od roku 1984 mají za sebou přes 688 transplantací srdce, ročně jich uskuteční 30 až 40. A letos v květnu tu úspěšně provedli celkově tisící transplantaci srdce v Česku.
V roce 2003 v IKEM zahájili program "umělého srdce", přesněji mechanické srdeční podpory, která pomáhá nemocným čekat na vhodný orgán. Dosud tu provedli na 50 implantací. Vloni v listopadu si zdejší lékaři připsali další české prvenství - úspěšnou kombinovanou transplantaci srdce a plíce. Jedná se o dost vzácný výkon, ročně se jich dělá ve světě přibližně 80.
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se zabývá transplantacemi od roku 1992. Na kontě má třetinu všech transplantací, tedy již přes 310. Ročně jich brněnští lékaři provedou kolem 20, vloni například transplantovali 25 srdcí. Centrum také jako jediné provádí transplantace srdce i u dětí.
Pro současné transplantace platí, že pět let po výkonu přežívá asi 65 až 70 procent pacientů, zhruba polovina žije dokonce deset let. V 80. letech to bylo o 20 procent horší. K českým rekordmanům patří bývalý učitel z Jihlavy Rudolf Sekava, který nové srdce dostal jako třetí 23. října 1984.
Transplantace srdce je pro české kardiochirurgy už přes 20 let rutinní klinickou metodou. S počtem 4,7 transplantace na milion obyvatel se Česko řadí zhruba na osmé místo ve světě.
Foto: Tomáš Novák, www.wplast.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.