Brněnští vědci se vracejí na antarktickou stanici
02.01.2010 16:44
Do Antarktidy vyrazila patnáctičlenná expedice českých vědců, na tamní Mendelově polární stanici budou již čtvrtou sezonu pokračovat ve zkoumání antarktických ekosystémů. Expedice potrvá dva měsíce, řekla Tereza Fojtová, mluvčí brněnské Masarykovy univerzity, která je zřizovatelem stanice.
Stanice se nachází na Ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova. Vědci v této lokalitě zkoumají takzvané antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec a na kterých vzniká první život v podobě nižších rostlin - řas, mechů a lišejníků. Výzkum se zabývá i geologií této oblasti a jejím počasím. Mohl by odpovědět na některé otázky spojené s globálním oteplováním.
ČTĚTE TAKÉ: Polárníci v Antarktidě vyzvednou stoletou whisky
Expedice by měla pokračovat v detailním průzkumu ledovců Davies Dome a Whisky Glacier, který byl zahájen v loňském roce instalací linií sněhoměrných tyčí a mikroklimatických stanic. "Letošní program bude zaměřen na porovnání mikroklimatu, které je celoročně zaznamenáváno pomocí automatických meteorologických stanic umístěných ve středních částech obou ledovců," dodala mluvčí.
Vědci letí z Vídně do Santiaga de Chile, odkud se přesunou do jihochilského přístavu Punta Arenas. V prvním lednovém týdnu odsud společně s expedičním materiálem vyplují na palubě ledoborce Amirante Oscar Viel do oblasti ostrova Jamese Rosse. Vědci vyrážejí na jih v době, kdy je tam nejmírnější počasí, v Antarktidě právě panuje léto. Mendelova stanice bude využívána až do konce března, pak opět osiří.
Kromě Antarktidy bude mít Česko svoji vědeckou základnu i v Arktidě. Na Špicberkách ji buduje Jihočeská univerzita.
Foto: sci.muni.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.