Čeští vědci využili prvoka ke studiu lidských chorob
23.09.2008 18:54
Čeští vědci objevili ve spolupráci se zahraničními kolegy způsob, jak studovat funkci lidských proteinů, jejichž přesné poznání je ve složitém mnohobuněčném organismu člověka komplikované. Objev je důležitým krokem na cestě k léčbě geneticky podmíněných chorob.
Milan Jirků, Julius Lukeš a čínský student Shaojun Long z Parazitologického ústavu Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích spolu s kolegou Franciscem Ayalou z Kalifornské univerzity vložili lidský gen pro protein frataxin do prvoka Trypanosoma brucei, v němž je sledování funkce proteinu snadnější.
Pokud je struktura frataxinu narušena (například vinou mutace genu, který stavbu tohoto proteinu řídí), dochází k vážnému onemocnění. Podobně důležitých proteinů je v lidských buňkách celá řada. Proto je tak důležité mít k dispozici způsob, jak jejich funkci v organismu poznávat. Informace o nové metodě zveřejnil odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Přestože se Trypanosoma oddělila od mnohobuněčných organismů už před jednou miliardou let, je tento lidský protein stále schopný plnit téměř stejné funkce ve studovaném prvoku jako v lidských buňkách. Podle vědců je proto Trypanosoma vhodným organismem pro studium funkcí lidských proteinů.
Foto Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.