Třítýdenní výzkum
Archeologové se vrátili na známou vinici Šobes
11.07.2016 15:22
Archeologové se vrátili na vinici Šobes v Národním parku Podyjí, kde bylo pravěké sídliště. Budou tam pokračovat ve výzkumech, které zahájili v loňském roce. Zabývat se budou například zaniklou cestou, která historickým místem procházela. Výzkum potrvá asi tři týdny. Financuje jej Znovín Znojmo, který je většinovým majitelem vinice a chystá rekultivaci jejích dolních partií. Firma chce také vinice zapsat na seznam památek UNESCO.
"V letošním roce bychom se rádi zaměřili na několik věcí. Jednou z nich je prostor zaniklé staré cesty, jejíž hrana se dnes, podle mapových podkladů, nachází v osázeném prostoru. V jiné části lokality se budeme pokoušet zjistit stratigrafické uspořádání a mocnost jednotlivých pravěkých vrstev," uvedl David Rožnovský z Jihomoravského muzea ve Znojmě.
Podle něj v některých místech vystupuje podloží a pravěké vrstvy až k povrchu. Archeologové očekávají další nálezy z mladší a pozdní doby bronzové, popřípadě ze starší doby železné. Stopy pravěkého osídlení v lokalitě našli vědci už loni, kdy většinu nálezů datovali do doby 1250 až 750 let před naším letopočtem. Našli například kus jantaru, který může svědčit o obchodním styku místních lidí s Pobaltím, popřípadě oblastmi jižní Evropy.
Znovín chce na místě vysadit nové vinice, které by archeologické nálezy mohly poškodit. Podle průzkumu pak zvolí hloubku orby. Část areálu je ale už zlikvidována dřívějšími zásahy do terénu, kde jsou dnes terasy. Spodní část je dobře zachovalá. "Do místního archeologického ráje nechceme vrtat hlouběji. Neplánujeme větší zásahy. Naopak v budoucnu betonové sloupky na vinici vyměníme za dřevěné," uvedl generální ředitel Znovínu Pavel Vajčner.
Znovín Znojmo chce dát zapsat viniční trať Šobes v Národním parku Podyjí na seznam přírodních památek UNESCO. Proces potrvá pět až deset let. Firma zatím shromažďuje podklady. Zatím žádná z českých a moravských vinic na seznamu není. Znovín se v minulosti o vinici musel soudit. V roce 2012 mu vlastnictví části vinice definitivně potvrdil Ústavní soud, když odmítl stížnost obce Podmolí, která Znovínu v roce 1995 prodala 6,5 hektaru vinohradu. O 12 let později nové vedení obce transakci zpochybnilo. Firma na Šobesu vlastní 70 procent viničných tratí. Zhruba 1,5 hektaru vlastní stát, ostatní jsou soukromníků. Celkem jde téměř o 12 hektarů vinic, které by měly být jako komplet v seznamu UNESCO. Podle šéfa Znovínu Pavla Vajčnera na místě vznikají mimořádná vína. Lokalita je výjimečná podložím, které je skalnaté a mimořádně kyselé. Vinice jsou zde staré desítky let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.