Archeologům se nejspíš podařilo posunout dějiny Blanska

Věda a technika
16. 10. 2017 10:45
Z vykopávek u kostela sv. Martina.
Z vykopávek u kostela sv. Martina.

Archeologům se zřejmě podařilo posunout dějiny Blanska o zhruba sto let dál do minulosti. Při vykopávkách u kostela sv. Martina, který je z 12. století, našli artefakty z první poloviny 11. století. Na svém webu to uvedli pracovníci brněnské Archaii, což je společnost, která provádí archeologické průzkumy.

Historici mají za prokázané, že kolem kostela sv. Martina se rozkládalo původní osídlení dnešního Blanska. Kostel tvořil, snad s přilehlým dvorcem, oporu biskupských držav na Blanensku. Byl středem osady, která je dnes označována jako Staré Blansko, jež se patrně rozkládalo bezprostředně okolo něho.

"Někdy ve druhé půli 13. století pak došlo k přesunu vrchnostenského sídla na nedaleký hrad Blansek a také osada se patrně částečně přesunula do míst dnešního středu Blanska. Kostel samotný pak byl několikrát přestavěn, až byl jeho středověký vzhled značně setřen," uvedl archeolog Miroslav Dejmal.

Nové objevy přinesl výkop pro vodovodní přípojku na severní straně kostela. Zajímavý byl nález metr široké kamenné zdi orientované ve směru východ-západ, podle Dejmala snad šlo o starou ohradní zeď hřbitova.

Tím největším překvapením byl nález dvou sloupových jam, patrně pozůstatku blíže neznámé stavby. Archeologové našli mimo jiné kolekce raně středověkých keramických zlomků. "Domnívali jsme se, že jde o nesporný archeologický doklad osídlení z 12. století. O to více nás zarazilo, po umytí artefaktů, jejich datování. I když kolekce není velká, vyskytují se v ní okraje, které známe v brněnské kotlině nejpozději v první polovině 11. století," uvedl Dejmal.

Autor: ČTK Foto: , Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ