Výzkum
Děti reagují lépe na matčin hlas než na zvuk tradičního alarmu
26.10.2018 06:00 Původní zpráva
Matčin hlas je efektivnější v probouzení dětí než klasický zvuk vysokofrekvenčního alarmu, který upozorňuje na kouř v domě. Zjistil to tým vědců z celostátní dětské nemocnice v Ohiu. Své závěry publikoval v odborném časopise Pediatrics. Informovaly o tom servery BBC a news.com.au.
Požární alarm je nezbytnou součástí každého rodinného domu. Včas detekuje, že je v domě kouř nebo začíná hořet a svým hlasitým pípáním upozorní rodinu na nebezpečí. Vědci z Ohia se nyní zaobírali tím, nakolik je zvuk tradičního alarmu efektivní v probouzení dětí, a zjistili, že hlas matky je mnohem účinnější.
Tým zkoumal celkem 176 dětí ve věku mezi pěti až dvanácti lety. Vždy, když se děti v laboratoři v Columbusu dostaly do nejhlubšího spánku, spouštěli různé druhy alarmu. Od těch klasických, hlasitě pípajících, až po netypické hlasové. Pro každé dítě byl nahrán hlas jejich matky, který je budil.
"Děti jsou pozoruhodně odolné proti probuzení zvukem, když právě spí," prohlásil jeden ze spoluautorů výzkumu Mark Splaingard, ředitel nemocnice věnující se spánkovým poruchám. Podle něj mají mnohem vyšší úroveň hlubokého spánku než dospělí, a tak je hlasitý zvuk alarmu nemusí zaručeně probudit, což ukázaly i výsledky.
Z nich vychází, že pouze polovina z dětí se vzbudila, aktivoval-li se klasický hlasitě pípající alarm. Naproti tomu na hlasový alarm své matky reagovalo až 91 procent dětí. "Dokázali jsme najít zvuk požárního alarmu, který snižuje množství času, jejž děti potřebují na to, aby se probudily a bezpečně opustily ložnici," doplnil Splaingard s tím, že díky navádějícímu hlasu matky dokázaly děti nebezpečnou místnost opustit během 18 až 28 sekund. U klasického alarmu jim to trvalo skoro pět minut.
"Tahle studie potvrzuje, že mateřský hlas je pro probouzení dětí a jejich následnému útěku z nebezpečí účinnější než tradiční vysokofrekvenční zvuk alarmu," uvedl hlavní autor výzkumu doktor Gary Smith. Testování ukázalo, že dětem stačí čistě matčin hlas. Nemusí je oslovovat ani jménem. "To znamená, že jeden alarm by mohl fungovat na všechny děti, které spí blízko sebe," doplnil Smith.
Celý tým chce na výzkumu ještě dál pracovat. Konkrétně chce testovat, zda to musí být výhradně hlas matky, který je tak efektivní, nebo jestli stačí jakýkoliv hlas někoho, koho děti znají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.