UV záření
Látka v opalovacích krémech může škodit DNA, tvrdí čeští vědci
09.06.2017 09:25
Látka obsažená v některých opalovacích krémech není pod vlivem ultrafialového záření stabilní a v přeměněné formě může poškozovat DNA, zjistili vědci z Masarykovy univerzity v Brně.
Ethylhexyl metoxycinamát (EHMC) se vyskytuje i v některých dalších výrobcích denní péče, třeba pleťových krémech, lacích na vlasy a parfémech. Postupně se přestává používat.
Látka EHMC má výrobky chránit před znehodnocením prostřednictvím slunečního záření, sama však pod jeho vlivem mění prostorové uspořádání svých molekul. Dochází u ní k takzvané izomerizaci. Izomery jsou sloučeniny se stejným počtem atomů a stejnou chemickou značkou, ale s jiným prostorovým uspořádáním, což může ovlivnit jejich vlastnosti.
"Vlastnosti nezměněného EHMC se zkoumaly, ale biologické účinky přeměněné formy doposud ne," uvedl vedoucí týmu z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Pavel Čupr.
Výzkumníci se proto na látku v přeměněné formě zaměřili a zjistili, že v laboratorních podmínkách vykazuje významný genotoxický efekt. "Znamená to, že může poškozovat DNA člověka, a potenciálně tak způsobit mutace v genomu, které by mohly vyvolat i závažná onemocnění," popsala problém doktorandka Anežka Sharma, která se na výzkumu podílela.
Genotoxicitu vědci studovali jak na bakteriálních buňkách, tak na buňkách lidských, a to včetně kmenových buněk jater. Nejdříve měli hotové testy na bakteriích, jejichž výsledky zveřejnili. Při dalším hledání výrobků denní péče, které látku EHMC obsahují, pak zjistili, že jich na trhu postupně ubývá.
Podle Čupra výsledky zkoumání ukazují, že je potřeba používání EHMC důsledně přehodnotit. Chce se zasadit o to, aby se o výzkumu dozvěděly například instituce Evropské unie, které se vlivem látek na člověka zabývají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.