Výzkum
Musíme omezit spotřebu masa, hrozí katastrofa, varují vědci
21.10.2018 05:50 Původní zpráva
Svět by měl přejít k radikálnímu snížení spotřeby masa, pokud nechceme, aby nastaly nebezpečné klimatické změny a lidstvo by se nemuselo schopno uživit. Vědecká studie publikovaná v časopise Nature dokonce apeluje na západní země, aby omezily spotřebu hovězího a vepřového až o devadesát procent. O varovné zprávě informoval server The Guardian.
Podle studie jsou drastické změny v zemědělství potřebné k tomu, abychom nezničili schopnost naší planety nakrmit deset miliard lidí, což je číslo, kterého může Země během pár dekád dosáhnout.
Už nyní způsobuje spotřeba jídla velké škody na životním prostředí. V roce 2050 by pak ale mohlo dojít k velkému kolapsu a západní země, které holdují masové stravě, by musely přejít na radikální dietu.
Proto vědci ve svém výzkumu apelují na lidstvo, aby nespotřebovávalo tolik masa. Zejména hovězí a vepřové by měl Západ omezit až o devadesát procent. Konzumaci vajec pak snížit o polovinu. Průměrný člověk by navíc měl do svého pravidelného jídelníčku přidat až trojnásobně více luštěnin. U obyvatelů západních zemí to je dokonce pětinásobek.
"Je to dost šokující. Opravdu riskujeme udržitelnost celého systému. Pokud chceme, aby mohli lidé farmařit a jíst, pak bychom to takhle neměli dělat," tvrdí vedoucí výzkumu Marco Springmann z Univerzity v Oxfordu.
Potenciálnímu katastrofickému scénáři se ale dá podle vědců vyhnout. "Sice neexistuje žádná zázračná střela, jak to vyřešit, ale dietární a technologické změny (na farmách) jsou naprosto esenciální věci. Doufejme, že mohou být doplněné značnou redukcí v oblasti plýtvání potravin," tvrdí profesor Johan Springsmann z Postupimského institutu pro výzkum klimatických dopadů v Německu, jenž se na studii také podílel.
Varovné závěry z tohoto výzkumu přicházejí krátce potom, co jiní vědci prezentovali své obavy ve zprávě pro OSN. Ty se týkaly změn klimatu, konkrétně případného oteplení byť jen o 1,5 stupně Celsia. Taková změna může podle jejich závěrů vést k extrémním výkyvům počasí a následné chudobě velké části lidstva.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.