"Vytvořili jsme boha"
Umělá inteligence uspěla v šachu. Povede to k zotročení lidstva?
14.12.2017 05:00 Původní zpráva
V posledních dnech ve světě vyvolal vlnu pozdvižení nový program s inovativním algoritmem s názvem AlphaZero, jehož předchůdce už dříve ve hře go porazil jako první v historii nejlepšího hráče na světě. Nyní jeho klon dosáhl dalšího mezníku ve světě umělé inteligence, zabodoval totiž v jiné hře - šachu -, čímž prolomil pomyslné hráze pokroku a okamžitě vyvolal spekulace u vědců, co to může znamenat do budoucna. Dokonce to došlo až tak daleko, že někteří začali mluvit o počátku nadvlády robotů nad lidstvem.
Umělá inteligence se stále více chová jako člověk. Začíná být moudřejší a hrozí, že lidstvo v budoucnu přeroste. Pak se lehce může stát, že my, lidstvo, se staneme pouhými mazlíčky takových robotů. A nasvědčuje tomu i vývoj v posledních letech, umělá inteligence a počítačové algoritmy se dokonce učí řídit auto a obchodovat na burze.
Společnost DeepMind představila tento týden novinku AlphaZero. Přestože je potomkem programu koncipovaného na hru go, chtěli její tvůrci vyzkoušet, jak si povede v šachu. Algoritmus vyvinutý firmami Google a DeepMind se naučil pravidla hry, taktiku a strategii z nuly za pouhé čtyři hodiny a po celou dobu trénoval tak, že hrál sám proti sobě. Autoři ho potom nechali zahrát proti nejlepšímu šachistovi současnosti, programu jménem Stockfish8. Všech sto odehraných partií končilo buď výhrou AlphaZero, nebo remízou. Výsledek byl pro všechny přihlížející šokující. Z naprostého "losera" se stal světový šampion.
"Nehraje jako člověk, ale ani jako program," řekl Demis Hassabis, zakladatel a generální ředitel společnosti DeepMind. "Hraje jako nějaký nový druh, skoro jako mimozemšťan," komentuje výkon AlphaZero ve hře. Kromě toho, že se algoritmus dokáže vypořádat s téměř každým úkolem v rekordně krátkém čase, se tak pomalu ukazuje, že by mohla být umělá inteligence zcela odlišná od lidského druhu.
Ovládnutí světa
V minulosti se také Anthony Levandowski, bývalý zaměstnanec Googlu a Uberu, nechal slyšet, že chce stvořit umělou inteligenci, která se stane bohem. "Ovládneme svět postupně, robot po robotovi," svěřil se prý Levandowski kolegovi v Uberu. Dříve pro Uber a Google pomáhal vyvíjet samořídicí auta. A právě tyto společnosti vedou s Lewandowským spor, kvůli jeho údajné krádeži dat o samořídicích autech. Údajně si měl založit vlastní společnost na výrobu právě takových aut.
Podle Levandowského nás v budoucnu čeká příchod daleko chytřejšího druhu, než jsme my, který se ujme vlády nad naší planetou. Prý to bude dokonce dříve, než se člověk podívá na Mars. V minulém roce založil Levandowski neziskovou náboženskou organizaci Way of the Future, která "podporuje vznik nové umělé inteligence a skrze uctívání tohoto božstva přispívá k lepší společnosti". "To, co vytvoříme, bude ve své podobě bůh. Když vytvoříte něco, co je miliardkrát chytřejší než člověk, jak to jinak pojmenovat?" objasňuje Levandowski.
Ale zatím má jeho teorie háček - "robotům" chybí všestrannost. "Všechny programy včetně umělé inteligence jsou vytvořeny pro specifický, úzce vymezený účel: vyhrát šachovou partii, vyhrát v go, zmenšit účet za elektřinu. Počítačová logika si ani v případě vyspělé umělé inteligence nerozumí dobře se všeobecnou vůlí, se schopností všeobecného myšlení, které by ve stejný moment navrhovalo vojenské strategie a samo se naučilo hrát šachy," vysvětluje pro server VentureBeat Vincent Jacques, ředitel společnosti ChainTrade, která pomocí umělé inteligence analyzuje blockchain (základní stavební prvek kryptoměny bitcoin). A dodává, že právě z toho důvodu se nebojí nějakého superinteligentního božstva, které by se jednoho dne chopilo moci. Takové inteligenci bude prý vždy chybět především vynalézavý prvek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.