Naděje na pokrok
Vědci dostali povolení geneticky upravovat lidská embrya
02.02.2016 06:00
Britští vědci dostali povolení geneticky upravovat lidská embrya, zatím ale jen zkušebně, nesmějí je nechat vyrůst. Oznámil to britský úřad pro fertilizaci a embryologii HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority). Výzkumem je pověřen londýnský Institut Francise Cricka, jehož tým o povolení požádal. K úpravě lidských embryí již loni přistoupila například Čína.
Výzkum, který ve světě vyvolává naději na pokrok v léčbě různých patologií, ale také právní a etické obavy, má nyní v Británii pomoci pouze lépe pochopit první okamžiky vývoje lidského plodu. Vědci se zaměří na sedmidenní období po oplodnění, pozměněná embrya pak nesmějí implantovat ženám, nýbrž je zničit.
"Je to velmi důležité, protože samovolné potraty a neplodnost jsou nyní velmi časté, nejsou ale dostatečně dobře pochopeny," řekla vedoucí týmu Kathy Niakanová. Ze stovky oplodněných vajíček se jich nakonec vyvíjí déle než tři měsíce jen asi 13. "Rádi bychom pochopili, jaké geny jsou potřeba, aby se lidské embryo úspěšně vyvinulo ve zdravé dítě," dodala výzkumnice.
Obavy z manipulací s DNA
Podobný výzkum ale vyvolává polemiku kvůli obavám, že se tím otevírají dveře ke "genetickému inženýrství" u novorozenců. "DNA je detailní program života, instrukce pro vytváření lidského těla, a genetické upravování umožňuje přesnou manipulaci s DNA," vysvětlila Niakanová obavy, které výzkum vzbuzuje.
"Tento výzkum umožní vědcům zdokonalit techniku vývoje dětí genetickým inženýrstvím. Mnoho vědeckých poradců vlád se již rozhodlo to podpořit. Takže je to první krok v dobře zmapovaném procesu, který povede k vývoji dětí pomocí genetického inženýrství, a budoucnost eugenetiky," poznamenal ředitel organizace Human Genetics Alert David King. Eugenetika se zaměřuje na studium metod, které povedou k dosažení co nejlepšího genetické fondu člověka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.