Vědci našli na egyptské mumii nejstarší tetování na světě

Věda a technika
1. 3. 2018 16:32
Vědci v Britském muzeu odhalili na egyptské mumii nejstarší tetování na světě (ilustrační foto).
Vědci v Britském muzeu odhalili na egyptské mumii nejstarší tetování na světě (ilustrační foto).

Vědci našli nejstarší tetování na světě. Nalezli ho na egyptské mumii, kterou za posledních sto let viděly miliony návštěvníků v Britském muzeu. Tetování je staré přibližně 5200 let a jsou na něm vyobrazena (na tehdejší dobu) mocná zvířata. Zprávu uvedl britský server Independent.

Doposud vědci i návštěvníci muzea mohli na pravé paži mumie vidět tmavé šmouhy. Až nedávné zkoumání infračervenými světly ukázalo, že ve skutečnosti jde o tetování, na kterém jsou vyobrazena dvě zvířata - obrovský divoký býk a divoký severoafrický tvor podobný koze.

Vědci došli k názoru, že muž měl tetování právě těchto zvířat, aby demonstroval svou sílu a mužnost. V tehdejší době byla zvířata podobných druhů symbolem mužské moci a síly, ale také plodnosti a samotného stvoření.

Odhaduje se, že tetování je staré 5200 let, což z tohoto jedince dělá doposud nejstaršího člověka s tetováním, který kdy byl objeven. Tetování bylo nejspíš provedeno pomocí uhlíkového pigmentu a sazí.

Býk, který je na paži mumie větší, byl znám jako pratur. Šlo o velmi obávaný a zároveň obdivovaný druh zvířete napříč celým starověkým světem. Kolem býka vznikla také spousta legend či mýtů. Mezi nejznámější patří například krétský Minotaurus. V egyptském náboženství existují tři božští býci, kteří symbolizují plodnost nebo válku.

Druhé zvíře, které připomíná kozu, je známé jako Paovce hřivnatá a také bylo symbolem  mužnosti. V průběhu věků byli koza, respektive beran nejčastěji asociováni s mužskou sexualitou.

V řecké mytologii se koza objevuje jako erotický bůh divočiny. Ve starověkém Egyptě byla vnímána jako prvotní síla všeho a stejně jako býk má tříčlenné zastoupené bohů, kteří symbolizovali plodnost a stvoření.

Tetování měly i ženy

Vědci v Britském muzeu našli tetování také na jiné mumii ze stejné doby. Tentokrát šlo o ženu, ale kresba nezobrazovala nic konkrétního, spíše šlo a abstraktní design - řadu značek ve tvaru písmene "S" na rameni. Vědci tipují, že jde o motiv autority, žena tedy nejspíš byla vůdkyní nějaké komunity.

Na světě existuje ještě zhruba dalších 14 podobně starých mumií, které se nacházejí v muzeích v Egyptě, Kanadě či Itálii. Je pravděpodobné, že brzy i ony projdou infračerveným přezkoumáním, aby se případně odhalila další tetování.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/AP/Jae C. Hong

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ