Davy by mohly našlapat elektřinu
10.08.2007 16:49
Kromě větru a vody by lidé k výrobě elektřiny mohli používat i jinou mechanickou sílu, a sice prostý lidský krok. Energie získaná třeba z rušné stanice metra by mohla živit osvětlení přímo na místě, tancující fanoušci na koncertě se postarají o šťávu pro zesilovače.
Koncept takzvané „davové farmy“ je dílem studentů architektury Jamese Grahama a Thaddeuse Jusczyka z americké univerzity MIT. Využívá síly dopadajících nohou při chůzi či jiném pohybu. Jejich teoretická studie počítá s instalací pohyblivé podlahy do vestibulu železniční stanice Boston-Jih. Dlaždice posunující se pod tlakem nohou neznatelně nahoru a dolů fungují jako dynamo. Proud takto získaný z jediného kroku vystačí na pouhé bliknutí dvou žárovek, ale pod nohama davu by takový systém mohl živit i mnohem lačnější přístroje. Autoři by při prvním pokusu chtěli na systém napojit světelnou reklamu popisující fungování a možnosti novátorského zdroje energie. „Chceme, aby lidi porozuměli vztahu mezi svým pohybem a získanou elektřinou,“ říká Jusczyk.
Pro představu, kolik pochodujících je třeba pro praktické využití, vypočítali autoři, že krok 28 527 lidí by mohl pohánět elektrický vlak. Ještě podivnější číslo pak dává počet kroků pro start raketoplánu: 84 milionů.
Princip davové farmy zatím studenti předvádějí pomocí židle, na níž člověk pouhým poposedáváním udržuje světlo ze čtyř LED diod.
Nápad využít převod mechanické energie na elektrickou pomocí takzvaných piezoelektrických povrchů není nový, ovšem studenti z MIT prý mají novou představu, jak principu využít. Nechtějí nějaký koberec, který by se položil na podlahu a živil lampu. Mnohem praktičtější jim přijde stavět budovy s celými piezoelektrickými podlahami. Jediným, ovšem zcela zásadním problém, zůstává cena. Vyrobit podlahu pro celou budovu nebo nádraží by stálo víc, než dosud zatím také předražené a přitom účinnější solární panely.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.