Simulace
Dvě roušky na sobě příliš účinné nejsou, zjistil superpočítač
05.03.2021 11:54
Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v porovnání se správně nasazenou jednou rouškou. Vyplývá to ze simulace provedené japonským superpočítačem, informovala v pátek agentura Reuters.
Vědci v Japonsku použili superpočítač Fugaku, aby napodobili proudění virových částic směrem od lidí, kteří mají nasazené různé typy a kombinace roušek. Jedna chirurgická rouška z netkaného materiálu, pevně nasazená přes ústa a nos, dokázala zablokovat 85 procent virových částic. Přidání roušky z polyuretanu zvýšilo efektivitu na pouhých 89 procent, uvedli vědci ve studii, kterou zveřejnily japonský výzkumný ústav Riken a univerzita v Kóbe.
Nošení dvou netkaných roušek není podle expertů užitečné, protože se v takovém případě zvyšuje odpor vzduchu a ten pak uniká kolem okrajů roušek. "Nošení dvou roušek jednoduše nedává smysl," konstatovala skupina japonských vědců vedená Makoto Cubokurou.
Všeobecně podle studie nejlépe chrání před infekcí profesionální respirátory N95 následované netkanými rouškami, látkovými rouškami a polyuretanovými typy.
Česká vláda koncem února vyhlásila povinnost nosit v obchodech, v prostředcích hromadné dopravy a na dalších frekventovaných místech respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky. Po kritice ze strany odborníků byla zrušena možnost nahradit respirátor či nanoroušku dvěma rouškami na sobě.