Levná solární energie pomocí zrcadel
14.07.2008 14:41 Původní zpráva
Slunce může ohřívat vodu, přes fotovoltaické články vyrábět elektřinu, ale nejlevnější je sestavit zrcadla tak, že paprsek bude schopen nejen vařit vodu, ale dokonce tavit železo.
Nápad sestavit zrcadla do paraboly tak, aby koncentrovala sluneční energii, není nový. Stejný trik – soustavu naleštěných bronzových štítů – údajně použil už Archimedes k zapalování římských lodí. Parta studentů z americké univerzity MIT trik zjednodušila natolik, že spolupráce starověké armády ani technologicky nejvyspělejších společností není zapotřebí. Své zrcadlové paraboly sestavuje z běžně dostupných a levných součástí, takže je teoreticky možné snadno je vyvážet a instalovat po celém světě, včetně méně vyspělých afrických zemí.
Studenti založili společnost Raw Solar, která by měla patentovanou čtvercovou parabolu s hranou měřící čtyři metry zpeněžit. „Naším prvním cílem bylo sestavit zdroj tepla levnější než zemní plyn a nafta,“ vysvětluje člen týmu Matt Ridder. „Jedním z možných způsobů využití je i výroba elektřiny,“ dodává Ridder. Stačí voda, jež se v třísetstupňovém žáru proměňuje v páru pro turbínu.
Schopnosti současné paraboly prezentuje tým spektakulárním zapalováním latě, ovšem podle teoretických výpočtů lze dosahovat až teploty 1300 stupňů Celsia, což by umožnilo tavit ocel.
Studenti samozřejmě nemohou konkurovat společnostem, jako je například eSolar – ta má za sebou 130 milionů dolarů od investorů jako Google. Největší parabolická solární elektrárna o výkonu 280 megawattů – obří pole zrcadel ohřívajících vodu ve více než deset metrů vysokých věžích – se chystá v Arizoně. Za miliardu dolarů ji postaví španělská firma Abengoa Solar.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.