Převratný objev
Nezvyklý cíl vědců. Našli Boha v lidském mozku
17.12.2016 16:23 Původní zpráva
Léky na rakovinu nebo různé technologické vychytávky hledají vědci běžně. Američtí výzkumníci si však dali nezvyklý cíl: vypátrat v lidském mozku Boha. Našli ho. S novým objevem chtějí jednou bojovat proti teroristům.
Věřící lidé to mají snadné, Bůh je všude kolem nich. Výzkumníci z univerzity v americkém Utahu se ale s takovou odpovědí nechtěli spokojit. A pána stvoření se rozhodli najít, alespoň v lidském mozku. Experiment, kterého se účastnilo devatenáct mormonských věřících, byl zaměřený na přesné určení oblasti řídícího centra nervové soustavy, která zajišťuje náboženské prožitky člověka.
Dobrovolníci během pokusu četli náboženské texty, poslouchali duchovní promluvy či sledovali videa o životě mormonských rodin. Nechybělo ani listování Biblí. Po celou dobu výzkumu byli připojeni na skener, který podrobně mapoval jejich mozkovou aktivitu.
"Když jsme účastníky studie požádali, aby začali myslet na Spasitele, život jejich rodin na věčnosti, odměnu, jež na ně čeká v nebi, jejich mozek a také tělo začaly fyzicky reagovat," říká spoluautor studie bioinženýr Michael Ferguson.
"Okamžik, kdy jsem řekla 'Můj dobrý Bože', jsem vnímala jako velmi intenzivní. Potvrzovaly to záznamy ze skeneru. Na obrazovce to vypadalo jako blikající vánoční světélka. Určité části mého mozku najednou jako by ožily," popisuje dobrovolnice Auriel Petersonová.
Někteří z jejích kolegů dospěli po hodině intenzivních duchovních prožitků do stavu, kdy začali hluboce dýchat a zrychlil se jim tep. Několik z nich se prý dokonce rozplakalo. V ten okamžik vědci zpozornili. A začali analyzovat zobrazená data.
* Kde přesně je v mozku centrum náboženských prožitků?
* Jaké další pocity jsou v této oblasti zpracovávány?
* V čem by mohlo být bádání přínosné?
* Jak chtějí vědci získané poznatky využít v boji proti terorismu?
* Co dál budou vědci zkoumat?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 19. PROSINCE 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.