Meteorický roj
Oblohu opět zdobí meteory, Geminidy vrcholí 14. prosince
07.12.2011 10:31
Již nyní je aktivní meteorický roj Geminidy. Při vrcholu aktivity ve středu 14. prosince bude podle astronomů létat kolem stovky meteorů za hodinu. Mateřským tělesem Geminid není obvyklá kometa, ale planetka Phaeton. První zprávy o roji pocházejí z roku 1862. Podle některých modelů je nyní roj v maximu aktivity. Postupně ale bude slábnout a do konce století zcela zmizí.
Geminidy dostaly jméno podle souhvězdí Blíženců (latinsky Gemini), ve kterém mají svůj radiant, což je místo, odkud zdánlivě vylétají. Na prosincové obloze souhvězdí Blíženců vychází už za soumraku a je pozorovatelné celou noc. Roj je aktivní každý rok zhruba od 5. do 17. prosince.
Meteorický roj je jev, při kterém proud částic meziplanetárního prachu, odborně meteoroidů, které ve své dráze zanechává kometa nebo jiné těleso, kříží zemskou dráhu. Částice se při letu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, přitom se vypařují a zanechávají za sebou zářící stopu. Těmto zábleskům astronomové říkají meteory.
Posledním meteorickým rojem letošního roku budou Ursaminoridy, které mají radiant v souhvězdí Malého medvěda. Vrcholí 23. prosince, kdy může létat až padesát meteorů za hodinu. Prvním meteorickým rojem roku 2012 budou Kvadrantidy. Vrcholí 4. ledna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.