Vědci potvrdili
Palec u chodidla se vyvinul jako poslední. Trvalo to dva miliony let
15.08.2018 22:45 Původní zpráva
Dnešní velikost a podoba palce u lidské nohy je podle vědců z univerzity v Arizoně to poslední, co se na našem chodidle vyvinulo. Právě jeho současná anatomie nám umožňuje chodit a běhat ve vzpřímené poloze. Informaci uvedl server dailymail.co.uk.
Podle vědců se palec změnil jako poslední proto, že ho naši předci potřebovali k uchycení, když lezli po stromech. "Naše schopnost efektivně chodit a běhat je klíčová vlastnost. Umožnila se lidem stát tím, čím jsou dnes," říká autor studie doktor Peter Fernandez a dodává, že se kosti u nohou musely nejprve vyvíjet, aby vyhovovaly biomechanickým požadavkům bipedalismu, tedy chůzi po dvou končetinách.
Fernandez současně připomíná, že naši předkové trávili mnoho času na stromech, než zcela začali chodit po zemi. Nejnovější poznatky odhalují, že změna této kostní struktury započala přibližně ve stejnou dobu jako vývoj rodu Homo, o němž se obecně předpokládá, že započal před dvěma miliony let. Vědci během svého výzkumu analyzovali změny ve struktuře palců zkamenělých lidských druhů.
"U primátů fungují prsty jako uchopovací orgán. Kosti, měkké tkáně a klouby se proto vyvinuly tak, aby maximalizovaly sílu a stabilitu v různých uchopovacích konfiguracích," píší vědci Národní akademie věd Spojených států amerických v časopise Proceedings. V následujících výzkumech se chystají zaměřit na vývoj kostí v přední části chodidla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.