Pestré nálezy z výkopů na Vojtově v Brně doplňují nálezy mamuta

Věda a technika
22. 5. 2018 13:47
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pestré nálezy z výkopů archeologů ve Vojtově ulici v Brně doplňují artefakty z doby lovců mamutů. Archeologové na dvou místech našli úlomky mamutích kostí, vyplývá z informací na webu společnosti Archaia, která se archeologickými výzkumy zabývá.

Škála nálezů z lokality je široká. Kromě hřbitova z 19. století na místě archeologové vykopali stopy po Germánech, Keltech i Římanech. K překvapivým nálezům patřil zejména germánský žárový hrob a stopy římského tábora.

Stopy po mamutech podle archeologů "vždy potěší", o překvapivý nález ale nejde. "Ze starších výzkumů v okolí ulice Vídeňské a Polní je již z minulého století známé bohaté osídlení ze starší doby kamenné - paleolitu. Intenzitu a význam tohoto osídlení pak dokreslily i výzkumy z nedávných let. V obecném pohledu můžeme říci, že prostor západně od areálu nemocnice Milosrdných bratří byl v závěru mladého paleolitu, tedy před 15 tisíci až 18 tisíci lety opakovaně osídlován lovci, kteří takřka výlučně lovili mamuty," uvedli archeologové na svém webu.

Na Vojtově odborníci našli ze stejné doby jen několik málo kamenných pazourkových úštěpů a úlomky mamutích kostí. "Přítomnost těchto kostí sice nemusí být tak úplně výsledkem lidské činnosti, což by naznačovala i absence kopru na lokalitě, do hypotézy o periferii výše zmíněného osídlení však tyto nálezy dobře zapadají," dodali archeologové.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ