Příroda
Barevná rozmanitost "asijských berušek" je dána jedním genem
06.09.2018 09:09
Slunéčko východní (harmonia axyridis) může mít až 200 barevných motivů, což je dáno variacemi jednoho jediného genu. Zjistili to francouzští vědci, kteří zkoumali, proč jsou některá tato slunéčka původem z Asie jednou černá se dvěma červenými tečkami, zatímco jiná jich mají dvacet nebo jsou třeba červená s černými tečkami.
Gen, který je příčinou barevné rozmanitosti "asijských berušek", se podle vědců "aktivuje během vývinu slunéček, a to především v krovkách ve chvíli, kdy se utvářejí". Místo, kde se gen na křídle mladého hmyzu aktivuje, ovlivní to, že slunéčko je v dospělosti černé. Když se gen neaktivuje, výsledkem je červená barva různé sytosti, jdoucí až do žluté.
Na výzkumu se podíleli vědci z Národního institutu pro agronomický výzkum (INRA) v Montpellier a jejich kolegové z Národního střediska vědeckého výzkumu (CNRS) v Marseille. Výsledky studie zveřejnil odborný časopis Current biology.
Slunéčko východní pochází z východní Asie, do Evropy i Severní Ameriky bylo zavlečeno. V Česku je nyní běžným druhem. Před zimou podniká doslova invaze do domácností.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.