Britská přírodovědkyně a znalkyně primátů Jane Goodallová ve čtvrtek navštívila v Sieře Leone rezervaci, která pomáhá šimpanzům - ohroženým kácením lesů, nemocemi a lovem. Práce Goodallové je v Africe stále velmi ceněná. Prezident Sierry Leone Julius Maada Bio slavné Britce ve středu předal nejvyšší státní vyznamenání.
Přírodovědkyni je 84 let a velkou část své kariéry se věnovala studiu chování šimpanzů v přírodním parku v Tanzanii. Přednášela v mnoha zemích, navštívila i Českou republiku. Ve Sieře Leone tentokrát ocenila práci zakladatelů rezervace manželů Balay a Sharmily Amarasekaranových. Zřídili ji na její radu zhruba před dvaceti lety.
V Sieře Leone je podle odhadů desetina ze zhruba 55 tisíc volně žijících šimpanzů. Rezervace Tacugama, kterou Goodallová navštívila, byla zřízena v roce 1995 v nedotčeném deštném pralese poblíž Freetownu. Kromě jiných tam žije rovněž 18měsíční šimpanzí sirotek Flavour. Agentura Reuters popsala, jak ošetřovatelka Mama P opičku vzala do náruče a omyla jí končetiny, tělo i uši.
"Koupu je večer, než se uloží ke spánku, protože se ulepí, když si ve dne v horku hrají," řekla ošetřovatelka.
Většina šimpanzů se do rezervace dostává ve zbědovaném stavu. Jsou často podvyživení a traumatizovaní ztrátou rodiny. Někteří nesou známky zranění způsobených mačetami nebo broky. Šimpanzi jsou oběťmi pytláků, ale i honu po masu divokých zvířat.
Šimpanze ohrožuje také kácení lesů. V letech 1990 až 2005 v Sieře Leone ubyla zhruba desetina lesního porostu.
"Žije tady volně asi 5500 šimpanzů. Pokud vymřou, bude to mít trvalý dopad na životní prostředí a dotkne se to i kořenů společnosti," upozornil manažer rezervace Aram Kazandjian.