Delfíni žijící v zajetí se cítí šťastně, vyhledávají lidský kontakt

Věda a technika
29. 5. 2018 06:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ve francouzském mořském parku nedaleko Paříže provedli vědci výzkum na delfínech. Na základě jejich běžných životních rutin v zajetí se snažili zjistit, jak se zvířata cítí. Výsledky byly poměrně překvapivé. Delfíni vyhledávají lidský kontakt, a tak u většiny aktivit během dne byli šťastní. Zprávu přinesl server BBC.

Studie, publikovaná v časopise Applied Animal Behaviour Science, byla součástí tříletého projektu, který se zaměřoval na životní podmínky delfínů v zajetí.

Hlavním cílem vědců bylo zjistit, jak delfíni vnímají svůj život v zajetí a zda zažívají pocity štěstí. K tomu se snažili dobrat prostřednictvím toho, jak reagovali na své denní aktivity a na co se těšili nejvíce.

Povšimli si, že nejvíce se delfíni těšili na interakci se známým člověkem, tedy chovatelem, který se jim každodenně věnuje. Vyvozený závěr zní, že čím lepší vztahy mezi člověkem a delfíny je, tím více se zvířata cítí "šťastná".

Vedoucí studie, doktorka Isabella Cleggová, pracovala v Parc Astérix, v jednom z největších delfíních parků ve Francii. Společně s kolegy z Pařížské univerzity, kteří jsou odborníky na chování zvířat, navrhla různé experimenty, jak dekódovat chování delfínů a přijít na to, jak se asi cítí. Prim v tomhle ohledu hrály fyzické postoje delfínů.

"Chtěli jsme zjistit, jaké aktivity mají ve svém zajetí nejraději. Došli jsme k zajímavému zjištění: všichni delfíni se nejvíce těšili na vzájemnou interakci s lidmi, co znají," uvedla pro BBC Cleggová.

Možnost volby

I přes zajímavé poznatky výzkumu je však doktorka Susanne Schultzová z Univerzity v Manchesteru, jež se zabývá sociálním chováním volně žijících mořských tvorů, k výsledkům trochu skeptická. Podle ní nejde nijak potvrdit, zda se delfín cítí více šťastný v zajetí než ve volné přírodě.

"Určitě jde o cenné zjištění, že delfíni v zajetí potenciálně vyhledávají lidský kontakt. Myslím, že tyto závěry lze aplikovat i na to, jak máme zacházet s podobně charismatickými a inteligentními druhy. Ale jen to, že delfín s člověkem interaguje, neznamená, že kdyby mu byla dána možnost volby, rozhodl by se právě pro tento život," řekla Schultzová.

Vláda zrušila zákaz delfinárií

Ve Francii se dlouhodobě intenzivně řeší otázka, jestli je správné držet tato zvířata v zajetí. Vláda v této souvislosti nedávno zrušila navrhovaný zákaz chovu delfínů v mořských parcích, jako je právě Parc Astérix.

Odvolání zákazu potěšilo majitelku delfinária Birgittu Merceraovou, která řekla, že umožnit delfínům vychovávat své mladé potomstvo a dále se množit, byť v odlišném prostředí oproti volné přírodě, je pro zvířata klíčovým faktorem toho, že se cítí "šťastní".

"Podle mě se delfíni narození ve volné přírodě cítí lépe ve volné přírodě a delfíni narození v zajetí jsou zase šťastnější v zajetí. Narodili se tam - je to jejich celý život a je naší povinností se o ně starat," doplnila Merceraová.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/christels

Další čtení

ilustrační foto

Tričko probudí usínajícího řidiče, vyvinuli ho vědci v Liberci. Zabrání nehodám

Věda a technika
11. 4. 2025
Plejtvák obrovský s mládětem - ilustrační foto

Děsivé drama. U Austrálie zabily desítky kosatek plejtváka obrovského

Věda a technika
11. 4. 2025

Jaro přichází čím dál dříve, fenologické změny se zrychlují, říká vědkyně

Věda a technika
10. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ