Města v Gaze nemají zdroje na čištění odpadu, poteče do moře

Věda a technika
21. 2. 2018 20:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Městské úřady v palestinském Pásmu Gazy oznámily, že budou nuceny vypouštět odpadní vodu přímo do Středozemního moře. Nutí je k tomu prý nedostatek paliva nezbytného pro provoz čističek.

"Všechny pláže v pásmu budou uzavřeny a odpadní vody budou vypouštěny do moře, protože města nejsou schopna" zajistit palivo na vyčištění odpadní vody, sdělil starosta města Gaza Nizár Hidžází.

Ve společném prohlášení měst Pásma Gazy se také uvádí, že městské služby budou omezeny na polovinu.

Jediná elektrárna pásma je uzavřená od minulého týdne z důvodu nedostatku paliva, takže co do elektrické energie je území závislé na importu. Elektrárna vyráběla asi pětinu spotřeby elektřiny pro toto dvoumilionové palestinské území. Jediným zdrojem je nyní elektřina dodávaná z Izraele, což ale nutí dodávky omezit na několik hodin denně.

Vzhledem k obtížné energetické situaci v Gaze už čističky vod plně nefungují několik měsíců. OSN loni konstatovala, že do moře bylo z Pásma Gazy denně vypouštěno 100 tisíc kubických metrů splašků.

Pásmu Gazy vládne radikální Hamas, který vinu za složitou ekonomickou situaci připisuje izraelské blokádě. Izrael s ní začal v roce 2007, kdy se Hamas ujal v pásmu vlády. Podle AFP jsou dvě třetiny občanů pásma závislé na pomoci zvenčí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ