Interaktivní muzeum Pevnost poznání v Olomouci otevřelo novou část expozice Živá voda, která návštěvníkům přiblíží výzkum v oblasti genetiky rostlin. Vznikla ve spolupráci s olomouckým pracovištěm Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a nese název Hledání kódu života. Se špičkovými vědci hodlá muzeum spolupracovat nadále, představit chtějí časem i využití dědičných informací pomocí chromozomů. Dokončuje se i nejnovější exponát - obří model dvoušroubovice DNA, který bude viset mezi jednotlivými patry budovy.
Nová tematická expozice seznámí návštěvníky muzea se složitým i fascinujícím procesem dělení buněk a přenosu dědičné informace. "Díky mikroskopu mohou na vlastní oči odhalit jednotlivé fáze tohoto procesu, které budou moci následně sledovat na LCD obrazovce. Přítomné spoty návštěvníkům přiblíží práci odborníků z Ústavu experimentální botaniky. Například zjistí, že tito špičkoví olomoučtí vědci jsou jediní na světě, kteří dokážou třídit rostlinné chromozomy," uvedla koordinátorka sekce biologie Alena Vláčilová.
Olomoučtí vědci, kteří zkoumají dědičnou informaci obilovin, banánovníků, trav a dalších rostlin s cílem zefektivnit šlechtění zemědělských plodin, chtějí novou expozicí návštěvníkům objasnit tuto problematiku a zbořit mýty či předsudky. "V Pevnosti poznání chceme srozumitelně vysvětlit základy genetiky, tedy co to vlastně je dědičná informace, kde se v buňce nachází a jak se přenáší," uvedl zástupce ústavu Jaroslav Doležel. V interaktivním centru si mohou lidé prohlédnout také netradiční objekt, dvoumetrový model deoxyribonukleové kyseliny (DNA). Tuto nositelku genetické informace všech organismů vyrobili vědci z plechovek a plastových lahví.
Kromě této expozice se Pevnost poznání nedávno rozrostla o novou sekci věnovanou astronomii, která vznikla za planetáriem. Díky novým exponátům si návštěvníci lépe představí, jaké vzdálenosti oddělují jednotlivé planety nebo jak se vyvíjel výzkum sluneční soustavy. Zájemci mohou také nahlédnout do krátké budoucnosti a poodhalit záhadné vesmírné objevy. "Všechno se bude odehrávat v prostoru kolem planetária. Připravujeme jiný systém promítání, který doplníme vylepšenými animačními programy," uvedl koordinátor expozice Světlo a tma Roman Chvátal.
Pevnost poznání byla otevřena v dubnu 2015, vybudování stálo přes 150 milionů korun. Je vybavena více než 200 modely a přístroji včetně dutého modelu oční bulvy o průměru 1,5 metru či desetimetrové makety lidského mozku, do které se vejde až deset lidí. Muzeum se hned po svém otevření zařadilo mezi hojně navštěvované turistické cíle v Olomouckém kraji.