Na větší ochranu rysa na Šumavě nebo v Bavorském lese a rozšíření jeho populace ve volné přírodě je zaměřen mezinárodní projekt 3lynx. Účastní se jej zástupci české, rakouské a německé strany. Právě v oblastech kolem hranic těchto tří států žije v zhruba 60 až 80 dospělých rysů. V posledních letech je tento stav prakticky neměnný. Informoval o tom Jan Šíma z ministerstva životního prostředí.
"V 90. letech byla situace lepší, ale vzhledem k pytláctví nebo úhynu na silnicích se počet rysů o něco snížil," uvedl. Projekt 3lynx, jenž potrvá do roku 2020, by se rád podílel na tom, aby se výskyt této šelmy zvýšil až na 250 jedinců. "Současný stav populace je pod limitem dlouhodobého přežití," dodal Šíma.
Projekt nechce docílit zvýšení populace tím, že bude další šelmy vypouštět do přírody. Hodlá toho dosáhnout přirozenou reprodukcí. "Zvýšení stavu zaručuje i spolupráci s dalšími aktéry, mezi něž řadíme třeba myslivce nebo lesníky," uvedl Manfred Wölfl z bavorské agentury na ochranu přírody.
V minulosti řada lidí rysa vnímala jako škůdce, třeba proto, že lovil srny. "Stále proto existuje spousta lidí, kteří rádi rysa střelili a měli jeho trofej," řekla Tereza Mináriková z organizace Alka Wildlife. "Pro nás je důležité zlepšit vnímání veřejnosti, aby lidé rysa lépe přijímali. Spolupráce na národní úrovni je nedostatečná, proto je mnohem prospěšnější spolupracovat mezinárodně," řekl zástupce hornorakouské vlády Manfred Haimbuchner.
Šumava a Bavorský les je jedinou lokalitou ve střední Evropě, kde se tato šelma ve větší míře vyskytuje. Rys se pohybuje převážně na území 500 kilometrů čtverečních. Šíma však uvedl, že fotopasti během jednoho roku zachytily jedince v Česku, Rakousku i Bavorsku na území o rozloze tisíc kilometrů čtverečních.