Jeden zahnízděný pár a čtyři mláďata jsou prvním výsledkem programu brněnské zoo na ochranu dudka chocholatého. Ochranáři loni umístili do přírody 15 dudníků, tedy speciálních ptačích budek určených pro dudky, kteří jsou v Česku silně ohroženým druhem.
"Dudky chocholaté jsme se rozhodli chránit, protože v České republice žije a hnízdí pouze 70 až 140 párů těchto opeřenců," uvedl kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov. Hlavní příčinou nízkého počtu dudků je ztráta přirozeného životního prostředí a nevhodné zemědělské hospodaření.
Dudci obývají otevřenou krajinu luk a pastvin se skupinami stromů nebo řidšími lesy, kde nacházejí dutiny ke hnízdění. Jejich zobák není uzpůsoben k tesání jako třeba u datla, dudci proto musejí obsazovat prázdné dutiny, které už v krajině jsou. Ochranáři proto na jižní Moravě vytipovali pět lokalit a umístili tam dudníky, aby ptákům poskytli nová hnízdiště. Pozitivní zkušenosti mají s touto technikou v Rakousku.
Letos se ochránci soustředí především na udržování krajiny v takovém stavu, aby dudkům dávala možnost získat potravu. "Dudek létá za potravou na přilehlé krátkostébelné louky. Tato stanoviště jsou v současné době ohrožena zarůstáním vlivem ústupu tradičních zemědělských technik, zejména pasení," vysvětlil Suvorov.
Kvůli nedostatku péče o krajinu vhodné lokality pro dudky mizí. Partneři projektu z Českého svazu ochránců přírody a sdružení Pro záchranu motýlího ráje tak budou mít na starosti dlouhodobou údržbu krajiny, především sečení luk a pastvin. Snaha o posílení populace dudků tím přispěje také k větší druhové rozmanitosti v místech, která ohrožení ptáci obývají.
Jestli budou v novém roce přidávat další dudníky, ochránci zatím nevědí. Nynější dudníky budou kontrolovat, jejich přesná umístění však nechtějí zveřejňovat, aby ptáci měli na hnízdění klid.