Austrálie
Rybička Nemo může být agresivní, odvážná či flegmatická
22.12.2017 05:45 Původní zpráva
Studie australských vědců odhalila, že některé druhy klaunů nemají žádnou osobnost. Některé ze zkoumaných rybiček jsou společenské a agresivní, jiné dokonce nevykazují žádné individuální povahové rysy. Informaci uvedl server theguardian.com.
Vědci z univerzity v australském městě Wollongong zkoumali několik druhů klauna. Někteří živočichové v první skupině (Amphiprion mccullochi) byli agresivní či odvážní, druhá skupina (Amphiprion latezonatus) dokonce nevykazovala žádné známky osobnosti. Poslední skupina oranžových klaunů, známých především díky populární komedii Hledá se Nemo z roku 2003, se stejně jako ta první liší svou povahou a reakcemi.
Vědkyně Marison Wongová tvrdí, že rozdílnost povahových rysů se u klauna očkatého skoro neliší od těch u psů. S psími mazlíčky ale lidé tráví mnoho času, proto rozdílnost jejich osobností vnímají a akceptují. "Za normálních okolností netrávíme čas s klaunem očkatým. Ale když se na ně zaměříme a nějakou dobu je sledujeme, tak je jasné, že mají rozdílné povahové rysy," říká Wongová.
"Mezi jednotlivými druhy povah nebyly velké rozdíly, byly spíše konzistentní a úroveň plachosti byla u všech klaunů dokonce stejná," konstatuje vědkyně. Podle závěrů studie měly některé z rybiček až přehnanou reakci na stresovou situaci, zatímco jiné byly docela klidné, až flegmatické. Mezi klauny jsou tedy jedinci, kteří jsou úzkostliví, nebo uvolnění.
Výzkum vědci provedli na 60 jedincích, které natočili v jejich přirozeném prostředí pomocí podvodních kamer. Každý den pořídili patnáctiminutový záběr vždy ve stejný čas, aby pak mohli snáze analyzovat, které ryby vykazují tři odlišné typy chování: odvahu, agresivitu a společenskou schopnost.
A factor hardly limited to clown fish:https://t.co/J6G246uPEp
- Peter Burdon (@Pete_Burdon) 21. prosince 2017
Sociabilitu vědci hodnotili podle toho, jak často klauni opouštějí sasanku, což je jejich přirozený domov. Dalším aspektem byla agresivita, již posuzovali na základě agresivních činů, které rybičky rozpoutaly vůči ostatním, včetně kousání a pronásledování. "Nevíme, jestli to už dříve jiní vědci zjišťovali a pouze to nezaznamenali. Závěr je ale takový, že někteří klauni skutečně nevykazují známky vlastních rysů osobnosti," je přesvědčená Wongová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.