Dvě hlístice, které byly v sibiřském permafrostu zmrazeny asi 41 700 let, po rozmrazení znovu ožily. Uvedla to studie ruského Ústavu pro fyzikálně-chemické a biologické otázky, o níž informoval list The Siberian Times. Podle odborníků jsou oba parazitičtí živočichové zřejmě samice a po rozmrazení se hýbou a přijímají potravu.
Hlístice vědci odebrali na dvou různých místech ruské Sibiře. Jednu z nich našli v roce 2002 ve veverčí noře pohřbené v permafrostu nedaleko řeky Kolyma ve střední části Sibiře. Parazit je zhruba 32 tisíc let starý. Druhá, starší hlístice byla v roce 2015 nalezena nedaleko řeky Alazeja na severu regionu.
"Je zřejmé, že hlístice mají nějaké adaptivní mechanismy, které mohou mít vědecký i praktický význam pro příbuzné vědecké obory, jako je (...) kryobiologie nebo astrobiologie," uvedli experti. Kryobiologie je nauka, která zkoumá účinky nízkých teplot na živé organismy, astrobiologie se zabývá původem, vývojem a budoucností života ve vesmíru.
Vědci zkoumali celkem 300 prehistorických parazitů.
That was a long sleep.... Worms frozen in permafrost for up to 42,000 years come back to life. Nematodes moving and eating again for the first time since the Pleistocene age in major scientific breakthrough, say experts https://t.co/tHgp0nizZR pic.twitter.com/lhD8Vhw948
- The Siberian Times (@siberian_times) July 26, 2018