Ve španělských vodách Středozemního moře se objevil téměř neprozkoumaný živočišný druh. Velká medúza kořenoústka (Rhizostoma luteum) naštěstí neohrožuje životy plavců, její bodnutí způsobuje jen lehké podráždění.
Tato medúza je natolik neznámá, že i někteří vědci se domnívali, že jde o poddruh. Poprvé byla popsána už v roce 1827, ale od té doby se o ní zmínila necelá desítka vědeckých pojednání. A také existuje jen málo jejích snímků nebo kreseb.
V posledních týdnech byl ovšem tento bezobratlý živočich spatřen nejméně padesátkrát především na pobřeží oblasti Murcie, ale také na plážích Almeríe, Granady a Málagy.
Vědci jsou přesvědčeni, že žahnutí této velké medúzy není nebezpečné. Označit ji za gigantickou není přehnané, jelikož může měřit 60 centimetrů a vážit až 40 kilogramů. Většina ze spatřených medúz nicméně vážila deset až patnáct kilogramů. Jiný druh medúzy, Rhizostoma pulmo, s níž je Rhizostema luteum často zaměňována, váží pro srovnání dva až tři kilogramy.
"Teď je jasné, že jde o druh odlišný, ale zatím jsme ho nemohli důkladně prozkoumat, protože všechny exempláře, které připluly k pobřeží, byly mrtvé nebo krátce před úhynem. Domníváme se ale, že její žahnutí není nebezpečné. Patří do stejné čeledi jako mnohem menší Rhizostoma pulpo, proto je velmi pravděpodobné, že typ jejích žahavých buněk je stejný a její bodnutí způsobuje jen lehké podráždění, ale žádné zranění jako jiné medúzy," vysvětlil oceánograf a odborník na medúzy Ignacio Franco.
Právě Franco pořídil snímek vzácné medúzy se dvěma typickými černými chapadly před 23 lety na pobřeží u Granady. Znovu se s ní setkal až nyní. "Je to atlantický druh, který připlul až k břehům Murcie," tvrdí oceánograf, podle něhož teď budou vědci zkoumat satelitní záběry s mořskými proudy a místy, kde se medúza objevila.
Franco také upozornil, že letošní rok bude na murcijském pobřeží vůbec anomální. V tamních vodách už je hodně krilu (podobá se krevetám) a také byly spatřeny velryby častěji než obvykle. Dokonce byli viděni i žraloci velicí (Cetorhinus maximus). Je to druhá největší paryba po žraloku velrybím a stejně jako on není nebezpečný.
Velké problémy plavcům ve španělských vodách může nadělat medúza Pelagia noctiluca, která se objevuje na španělském pobřeží po celý rok a hlavně v zimě. Je malá, fialová a její žahnutí je bolestivé. Způsobuje popáleninu a otevřenou ránu, která se hojí několik dní, varoval Franco. "Začátkem léta se objevuje obvykle v Katalánsku. A jak postupuje léto, přesunuje se k jihu, do Murcie připlouvá v září," vysvětlil.
Ve Španělsku objevili vzácnou medúzu, může vážit až 40 kilo
Věda a technika
30. 6. 2012 14:08
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Profimedia