Pokles populace
Vědci: Za úbytkem kosů stojí virus usutu
07.01.2019 15:41
Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy potvrdili, že za úbytkem kosů černých v České republice stojí virové onemocnění usutu. Instituce to sdělily v tiskové zprávě. Původně africký virus přenášejí komáři, způsobuje onemocnění ptáků i lidí. Již dříve na pravděpodobnou příčinu úbytku kosů upozornili ochránci přírody.
Výzkumníci odhalili a izolovali virus usutu u více než deseti kosů uhynulých koncem léta v Praze a Brně. Molekulárními metodami prokázali, že jde o různé genetické linie. "Zatímco kmeny viru detekované v Praze jsou příbuzné virům zachyceným v Německu, Belgii a Francii, v Brně byly prokázány kmeny geneticky podobné vzorkům z Rakouska a Maďarska," uvedl virolog z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR Václav Hönig.
Podle Českého svazu ochránců přírody kosi téměř vyhynuli v Praze a středních Čechách, přitom až do loňska byli podle dat o dlouhodobém výskytu jednotlivých druhů nejběžnějším ptákem zahrad. Virus v České republice, konkrétně v Brně, zachytili už v letech 2011 a 2012 výzkumníci Ústavu biologie obratlovců AV ČR také u uhynulých kosů.
U člověka se infekce většinou neprojeví, případně má lehkou formu v podobě teploty, únavy, někdy vyrážky či žloutenky. U pacientů s oslabenou imunitou ale byly zaznamenány i případy vážných infekcí centrálního nervového systému. Virus usutu byl poprvé izolován v 50. letech v Africe, odkud se několikrát rozšířil do Evropy, kde způsobil lokální rozsáhlé vymírání kosů.
"Ačkoliv je virus schopen nakazit relativně široké spektrum ptačích druhů, kosi a sovy jsou k této infekci obecně velmi citliví a infekce u nich často končí smrtí. Pokud však jedinec nákaze nepodlehne, získá imunitu, která ho před opakovanou infekcí chrání," vysvětlila Lada Hofmanová z Veterinární a farmaceutické univerzity.
Přestože v minulém desetiletí toto onemocnění způsobilo výrazný pokles populace kosa černého například v Německu, Nizozemsku, Španělsku, Itálii, Rakousku nebo Maďarsku, dosud nikdy rozšíření viru nezpůsobilo vyhynutí určitého ptačího druhu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.