Do tajuplné říše hub zavede návštěvníky nová výstava, která se nedávno otevřela v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci. Nese název Mykokosmos a jejím tématem je pestrý a zajímavý svět hub. Expozice obsahuje fotografie i speciální modely, informuje muzeum na svých stránkách. Expozice bude otevřená až do začátku července a podle zástupců muzea potěší především vášnivé houbaře i mykology.
Výstava se nachází v Mendelově sále, který obsadily houby jedlé, nejedlé, jedovaté i léčivé, dobře známé i netradiční, malé i obří, škodlivé i ty, které jsou chráněny zákonem. "Na rozdíl od klasických houbařských výstav se Mykokosmos nezaměřuje pouze na běžně se vyskytující houby, ale věnuje se také dalším, méně známým druhům, o jejichž existenci nemá většina lidí ani potuchy. Pozornost je věnována nejrůznějším aspektům biologie hub, například jejich vztahům s jinými organismy či léčebnému využití. Na své si tak přijdou nejen houbaři, ale i náročnější zájemci o přírodovědné poznání," uvedl kurátor sbírky hub muzea Vojtěch Taraška.
Podle odborníků je na světě popsáno více než 100 tisíc druhů hub, z nichž nejznámější jsou takzvané makromycety, tedy houby s plodnicemi pozorovatelnými pouhým okem. "V českých zemích jich roste přes tři tisíce druhů, z nichž více než 200 si návštěvníci mohou na této výstavě podrobně prohlédnout díky fotografiím a modelům vyrobeným ze speciálního druhu polystyrenu. Od těch opravdových jsou téměř k nerozeznání, snad až na typickou vůni," doplnila mluvčí muzea Renáta Fifková.
Na výstavě, kterou Vlastivědnému muzeu v Olomouci zapůjčila Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově, lze spatřit také nedávno popsané druhy, jako je suchohřib topolový, který byl v Česku poprvé nalezen u Tovačova na Přerovsku, nebo hřib šedorůžový, který byl objeven jako pro vědu nový druh v roce 2014 v Beskydech, doplnila mluvčí muzea.