Žraloci kousají méně, počet útoků na člověka se snížil

Věda a technika
31. 1. 2019 11:27
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Počet žraločích útoků na člověka se za minulý rok snížil o čtvrtinu. Celosvětově byla zaznamenána jen čtyři úmrtí, přičemž dlouhodobý průměr je šest. Nejvíce žraloci útočí v Austrálii a USA. Vychází to z výroční zprávy floridské organizace International Shark Attack File. Zprávu přinesl server The Guardian.

Nejvíce útoků zaznamenali v roce 2018 v USA, kde evidovali 32 případů (polovina z nich se odehrála na Floridě) a jedno úmrtí. Oproti roku 2017 jde však o razantní snížení. Tehdy statistici napočítali 53 útoků.

Druhou nejohroženější destinací byla Austrálie, kde žraloci napadli člověka ve dvaceti případech, což je více než průměr za posledních pět let (14). Jeden člověk při ataku zemřel. V Jižní Africe zaznamenali jen dva ataky žraloků, přičemž roční průměr tam normálně činí čtyři útoky a jednu smrt. Nicméně čtyři potenciální případy kousnutí žralokem se ještě stále prošetřují.

Celkový počet celosvětově potvrzených útoků se v roce 2018 zastavil na čísle 66. To je takřka o čtvrtinu méně oproti pětiletému průměru, jenž vychází na 84.

Jde o anomálii

Gavin Naylor, ředitel Muzea přírodní historie na Floridě, který se zabývá výzkumným programem zaměřeným na žraloky, je poklesem počtu ataků překvapen. "Statistický jde o anomálii. Je otázka, zda vidíme méně útoků, protože je méně žraloků - to by šlo o interpretaci ve stylu poloprázdné sklenice vody," řekl.

"Za poklesem může stát také jednoduchý fakt, že široká veřejnost dbala na rady správců pláží. To je moje naděje: nižší čísla jsou důsledkem toho, že si lidé začínají uvědomovat skutečnost, že sdílejí oceán s těmito zvířaty," doplnil Naylor.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/rear_window_00

Další čtení

Umělá inteligence v rukou studentů: Inovativní projekt míří na světovou soutěž

Věda a technika
2. 4. 2025
ilustrační foto

Microsoft začínal s 15 zaměstnanci, nyní jich má na 230.000

Věda a technika
2. 4. 2025
Vruboun - hovnivál

Hovniválům hrozí v Africe vyhynutí, jdou po nich i pytláci. Stojí stovky dolarů

Věda a technika
1. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ