Směs protilátek od firmy AstraZeneca, kterou je možné podat nenakaženým lidem namísto očkování proti covidu, zabrání v 83 procentech příznakovému průběhu nemoci po dobu šesti měsíců, uvedl ve čtvrtek výrobce přípravku. Protilátky se používají zejména pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat. Na rozdíl od vakcíny přípravek nespoléhá na imunitní odezvu lidského těla, ale podává přímo protilátky.
Přípravek označovaný jako AZD7442 nebo Evusheld je kombinací dlouhodobě působících protilátek a vpichuje se v jedné dávce přímo do svalu. Do třetí fáze testování AstraZeneca zařadila přes 5000 lidí, zhruba třetina z nich dostala placebo. Po šesti měsících od aplikace vykázalo odolnost proti nemoci covid-19 na 83 procent z těch, kteří dostali léčivo.
V jiné části studie AstraZeneca aplikovala přípravek již nakaženým lidem. U pacientů s mírným až středně závažným průběhem nemoci podání vyšší dávky AZD7442 snížilo riziko zhoršení příznaků o 88 procent, když byla podána do tří dnů od prvních příznaků.
"Tato nová data přispívají k rostoucímu množství důkazů podporujících potenciál AZD7442 významně změnit prevenci a léčbu covidu-19. Pokračujeme v podávání žádostí o schválení po celém světě," uvedl Mene Pangalos, výkonný viceprezident AstraZeneky.
Léky proti covidu-19, které používají monoklonální protilátky, vyvíjejí také společnosti Eli Lilly, Regeneron a GlaxoSmithKline, uvádí Reuters.