Špatné jídlo, špatné známky, tvrdí děti
04.01.2008 19:28
Čím hůře se děti stravují, tím hůře se učí, tvrdí studie představená na vědeckých konferencích a publikovaná v renomovaném vědeckém časopise. Pikantnost: autory jsou děti.
Když před úctyhodné publikum na konferenci německé Diabetické společnosti vystoupili dvanáctiletá Hannah a čtrnáctiletý Philipp Neumannovi z Mannheimu, přítomný šéfredaktor odborného týdeníku Deutsche Medizinische Wochenschrift Martin Middeke byl nadšen – malým vědcům nabídl uveřejnění studie v časopise, kde publikovat by si pokládala za čest nejedna lékařská kapacita.
„Jde o velice palčivé téma. Bohužel se ukazuje, že mnohé děti této a příštích generací nepřežijí své rodiče. U třináctiletého chlapce, který má nadváhu jedenáct kilogramů, je o třetinu větší pravděpodobnost, že ho do šedesáti let postihne srdeční infarkt. Proto je nesmírně povzbuzující, že nyní se děti samy pustily do zkoumání svého zdraví,“ vysvětluje šéfredaktor na webu, proč dětem nabídl uveřejnění výsledků výzkumu ve vánočním vydání.
Sourozenci Neumannovi se tak stali nejmladšími autory ve stodvaatřicetileté historii časopisu. „Nemusel jsem mhouřit oči s ohledem na to, že jde o děti, jejich práce prošla běžným posudkovým řízením,“ zdůrazňuje šéfredaktor. Děti poukázaly mimo jiné na to, že s rostoucím indexem tělesné hmotnosti BMI dochází ke zhoršování školních výsledků.
Sourozence, kteří podle listu Die Welt pocházejí z lékařské rodiny a vedle bádání stíhají hru na několik hudebních nástrojů i jízdu na koni, k výzkumu inspiroval článek o katastrofálních stravovacích návycích britských školáků v místním deníku. Výzkum provedli pomocí obšírného dotazníku mezi téměř tisícovkou svých spolužáků. Studie Pohyb a výživa školáků jim vynesla třetí místo v kategorii žáků zemského kola soutěže Mladí vědci. Za dvaačtyřicet let se řada mladých laureátů dostala na špičku oborů. V roce 1966 získal například devatenáctiletý Theodor Hildebrand hlavní cenu v matematice za vynález kapesní kalkulačky, mezi ověnčenými byl i miliardář Andreas von Bechtolsheim, pozdější zakladatel SUN Microsystems a jeden z prvních investorů vyhledávače Google.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.