Zkušební provoz
Konec zpožděným vlakům? V Německu testují horkou novinku
28.02.2018 12:13 Původní zpráva
Německá společnost Deutsche Bahn přišla s revolučním řešením, jak předcházet zpožděním vlaků. Ve Stuttgartu testuje na S-Bahn systém, který má odstranit tlačenice u vchodových dveří a cestujícím zajistit plynulý výstup a nástup do soupravy. Kromě pohodlí by to mohlo na nástupištích hlavně ušetřit cenné minuty.
Cestující v Německu podobně jako v Česku trápí na dráze neustálá zpoždění. Železniční společnosti proto stále hledají řešení, jak se jim vyhnout. Jedním z důvodů pro zpožděné odjezdy bývají sami pasažéři, kteří ve vlaku hledají volno. Bývá to problém zvláště v příměstské dopravě, kde je hodně zastávek.
Vše by mohl vyřešit systém, který se od pondělí začal testovat ve stanici Bad Cannstatt. Směřuje lidi čekající vlak do prázdných vagonů nebo do těch, jež nejsou tolik zaplněny. Ve stanici jsou v peronu zabudovány světelné pruhy se 14 tisíci světelnými body, které graficky označí, kde budou u přijíždějící soupravy cestujícím k dispozici vchodové dveře.
Stačí tak jen sledovat dění pod sebou namísto displejů svých telefonů. "Chtěli jsme, aby systém byl co nejvíce intuitivní, a proto používáme barvy semaforu a jednoduché symboly," vysvětluje generální zástupce společnosti Siut, který za touto inovaci stojí. Žluté čáry ukazují cestujícím, kde jednotlivé vagony soupravy zastaví, a bílé šipky označují polohu dveří.
Jde o pilotní projekt, od něhož si dopravní společnost slibuje nejen zmenšení případných zpoždění, ale možné navýšení kapacity na dráze. "Nyní nemůžeme vměstnat na trať více než 24 vlaků za hodinu. Proto zkoušíme všechny možnosti, které by mohly být příležitostí ke zlepšení služeb," řekl pro místní web stuttgarter-nachrichten.de Dirk Rothenstein, ředitel S-Bahn Stuttgart.
Nový projekt bude testován v každodenním provozu po dobu šesti měsíců, ale je otázkou, jestli se osvědčí. Něco podobného už jednou německé dráhy zkoušely v Berlíně v 90. letech, ale signalizace byla příliš poruchová a celkově nenaplnila očekávání. Dostupné technologie však šly od té doby vpřed a podle výrobce nástupiště firmy Genz je o tento způsob řešení velký zájem bez ohledu na výsledek zkušebního provozu ve Stuttgartu. Od něho si slibuje hlavně doladění do konečné podoby a vychytání detailů. Její zástupce také uvedl, že by technologie mohla být v budoucnosti využita i v dálkové dopravě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.