Český nápad pro Afriku
Papírna našla způsob výroby papíru z hyacintu
26.08.2014 09:58
Ruční papírna Papyrea ve Zdislavě na Liberecku uspěla při hledání techniky, jak vyrábět papír z vodního hyacintu. Právě tento materiál využije malá ruční papírna v Keni, která by měla vyrůst s pomocí Čechů u turisticky atraktivního Viktoriina jezera, řekl manažer afrického projektu Luboš Kyselo.
"Ze suroviny, jež se invazivně množí, můžeme ekologickou cestou vyrobit produkt, kterým jsou schopni si místní zajistit obživu," uvedl Kyselo. Smyslem projektu je podle něj, aby Keňané neodcházeli z venkova do měst a nevytvářeli další slumy. Projekt pomůže i přírodě. Rostlina, která pokrývá nemalé území jezera a přítoků, je silně invazivní a způsobuje celou řadu problémů. Postup, jak ji přeměnit na papír, ale Keňané neznají. Proto se Kyselo obrátil na libereckou papírnu.
"Když víte, jak se zpracovávají rostlinná vlákna, tak to není nemožné. Takže od začátku jsem věděl, že to nějak půjde," uvedl majitel papírny Michal Gorec. Musel se ale vyrovnat i s tím, že při výrobě nemohl využívat chemikálie ani elektřinu ze sítě. Ani jedno nebude mít keňská papírna k dispozici.
"Chemikálie změkčují vlákna, aby šla lépe zpracovat, a elektřina se používá pro papírenský mlýn, který rozcupuje materiál. Dá se to ale dělat ručně nebo zapřáhnout kolo na nějaký pohon či fotovoltaický panel," vysvětlil majitel ruční papírny. Při hledání nejvhodnější metody využil svých zkušenosti s japonskou technikou ze šestého století. "Kombinujeme ji s klasickou evropskou metodou," řekl Gorec. Dnes učil výrobě papíru z vodního hyacintu české účastníky afrického projektu, zároveň vzniklo i výukové video pro budoucí pracovníky ruční papírny v Keni.
Kyselo vidí tři až čtyři možnosti, jak mohou Keňané ručně vyrobený papír zužitkovat. Výrobky mohou prodávat na výletní lodi pro bohaté turisty, pořádat turistické workshopy nebo nabízet papír, na který se dá tisknout, místním úřadům. V Keni jsou například hodně oblíbené diplomy. Z papíru by bylo možné také vyrábět bytové doplňky. "Naší představou je, že by se příští rok mohla postavit první malá papírna," nastínil Kyselo.
Do projektu se na české straně zapojila kromě zdislavské papírny i Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, která dělala laboratorní testy. Účastní se ho i studentka gymnázia z Pardubic Lenka Svašková, jež na ta toto téma vypracovala práci. Skončila s ní pátá v republikové středoškolské soutěži zaměřené na vědu a techniku a postoupila do mezinárodního klání, které bude příští rok v Číně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.