Inspirace přírodou
Robot se od gekonů naučil lézt po svislém skle
01.11.2011 11:15
Kanadští inženýři okoukali od gekona kvantová kouzla, která mu umožňují udržet se na hladkém povrchu. Gekoní technologii použili ke konstrukci robota, který je schopen se pohybovat i na svislém skle nebo leštěném povrchu.
Prototyp robotka připomíná miniaturní tank uprostřed rozdělený kloubem a vybavený pásovými koly. Jeho autoři z univerzity Simona Frazera v kanadském Burnaby tvrdí, že je schopen šplhat po svislých plastových či skleněných stěnách a snadno také přejde z roviny na kolmou zeď, aniž se převrátí.
Každý z pásů je pokryt materiálem, pro jehož vývoj se vědci inspirovali u tlapek gekonů. Tento malý plaz je schopen lézt i běhat i po stropě hlavou dolů. Špičky gekonových prstů jsou pokryty miliony mikroskopických chloupků. Mezi nimi a podkladem působí v souladu se zákony kvantové fyziky slabé přitažlivé interakce, takzvané van der Waalsovy síly. Ty jsou sice slabší než standardní chemická vazba, v obrovském množství však stačí k tomu, aby zvíře udržely.
Adhesivum, jímž je vybaven robot vážící 240 gramů, napojuje mikroskopická vlákna na strukturu ve tvaru mikroskopických "kloboučků". "Van der Waalsovy síly jsou relativně slabé, takže pružný reliéf těchto kloboučků umožňuje zvýšit plochu kontaktu mezi robotem a povrchem, po němž se pohybuje," vysvětluje Jeff Krahn, hlavní autor studie publikované v časopise Smart Materials and Structures.
Stroj pod označením TBCP-II může být prodloužen jako vlak, k němuž se připojují vagony, aby se v případě potřeby zvýšila jeho nosnost. Podle autorů pak může být využit například při inspekci kanalizací, budov, letadel, elektráren nebo při vyhledávání obětí katastrof, uvězněných pod troskami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.