Kryptozločin
V květnu nejvíc útočil počítačový vir na těžbu kryptoměn
29.06.2018 11:53
Nejrozšířenějšími počítačovými viry byly v květnu programy na těžbu virtuálních měn. Program CoinHive napadl celosvětově 22 procent firem a organizací, což je proti dubnu nárůst o téměř polovinu. Uvedla to antivirová firma Check Point.
Květen byl pátým měsícem v řadě, kdy programy těžící kryptoměny ovládly první desítku škodlivých kódů nejčastěji použitých k útokům na organizace. CoinHive zůstal na první příčce, za ním následoval Cryptoloot, další malware těžící kryptoměny, který měl dopad na 11 procent společností. Třetí skončila podruhé za sebou kampaň pro šíření odkazů na nebezpečné weby RoughTed, která ovlivnila osm procent organizací.
Česká republika se drží mezi bezpečnějšími zeměmi a v květnu jí patřila 93. příčka, v dubnu to bylo 111. místo. Slovensko obsadilo 121. pozici. Na prvním místě v indexu hrozeb se nově umístilo Somálsko. Největší skok mezi nebezpečné země zaznamenalo Lichtenštejnsko, které se posunulo o 132 míst na druhou pozici.
Check Point také zjistil, že kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat nezabezpečené serverové zranitelnosti v Microsoft Windows Server 2003 a Oracle Web Logic. Celosvětově bylo 44 procent organizací ovlivněno zranitelností Microsoft Windows Server 2003, těsně druhá byla zranitelnost Oracle Web Logic, která měla dopad na 40 procent organizací po celém světě.
"Kyberzločinci budou zkoušet zneužít známé zranitelnosti a budou doufat, že je organizace nezáplatovaly, než aby vyvíjeli nové útočné vektory. Vždy budou totiž hledat nejjednodušší cestu do sítě," uvedl manažer Check Pointu Peter Kovalčík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.