Limity baterie
Vysoké mrazy nejsou ani pro mobily. Jak je dobře ochránit?
02.02.2019 06:00 Původní zpráva
Na mrazivé dny, kdy se teploty pohybují hluboko pod nulou, nejsou zvyklé ani baterie, které máme ve svých mobilních telefonech. Dočasné selhání telefonu během jeho používání v mrazu tak rozhodně neznačí vadu zařízení. Lithiová baterie uvnitř je zkrátka vůči extrémním teplotám náchylná. Informoval o tom server Daily Mail.
Většina chytrých telefonů je dnes poháněna lithium-iontovou baterií. Ta pro své fungování potřebuje tekuté elektrolyty, jež se nachází mezi dvěma typy elektrod uvnitř baterie. Pokud však nastane situace, kdy je baterie vystavena extrémní teplotě, tak elektrolyty zmrznou, čímž se zastaví dodávka energie do telefonu nebo jiných zařízení, a tím pádem se vypnou.
"Lithium-iontové baterie hodně trpí během mrazivých teplot, protože mají jen velmi malý vnitřní odpor," tvrdí Hanumant Singh, elektrotechnik z Northeastern University v Bostonu. Podle něj mobil "umře" nejpozději do pěti minut, pokud je vystaven teplotě nižší než minus 37 stupňů Celsia.
Takové teploty jsou sice v Česku neobvyklé, přesto někteří výrobci telefonů ve svých příručkách doporučují ideální teploty pro používání zařízení, a to už se týká i našich krajin. Například Apple doporučuje, aby uživatelé používali svůj iPhone ideálně v teplotách mezi 0 až 35 stupni Celsia. Společnost dále dodává, že u neaktivních činností s mobilem vydrží zařízení v teplotním rozpětí -20 až 45 stupňů Celsia.
"Nízké nebo vysoké teplotní podmínky mohou způsobit, že se zařízení začne chovat jinak, aby regulovalo svou teplotu. Používání zařízení s iOS systémem ve velmi chladných podmínkách mimo uvedený provozní rozsah (0-35 stupňů Celsia) může dočasně snížit životnost baterie a způsobit i vypnutí přístroje," píše Apple na svých webových stránkách.
Stejné teploty jako Apple pro používání zařízení doporučuje také Google. Samsung konkrétní teploty neuvádí, ale rovněž varuje předtím, že příliš vysoké nebo naopak nízké teploty mohou baterii ublížit.
Pokud se vám mobil přesto v chladném počasí vypne, je třeba ho přenést do pokojové teploty, kde se zahřeje. Po pár minutách ho pak můžete znovu zapnout. Aby ale k tomu vůbec nedošlo, radí experti jednoduše: mobil musí zůstat v izolovaném prostředí, nejlepší variantou je tedy schovat si ho do náprsní kapsy v bundě, kde je navíc blíže tělu, které ho zahřívá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.